Ford Mondeo Mk5 FL 2.0 TDCI 150 KM
Ford Mondeo
Ford Mondeo to jeden z najważniejszych modeli tego producenta. Pierwszy pojazd o tej nazwie pojawił się w 1993 roku, zastępując Sierrę. Model ten zdobył tytuł Samochodu Roku.
W 1996 roku zaprezentowano pojazd, który Ford określił jako Mondeo II generacji, przy czym tak naprawdę była to I generacji poddana liftingowi (zmieniono głównie przednią część nadwozia i nieco wnętrze). Czasem takie zabiegi się udają i tak było w tym wypadku. Mimo niezmienionych rozwiązań technicznych Mondeo przetrwało w produkcji kolejne pięć lat, aż do 2001 roku.
W latach 2001-2007, z dwoma drobnymi liftingami (2003 i 2005) produkowano Mondeo III generacji.
W 2007 roku pojawił się następca, czyli Mondeo IV. Zgodnie z planem, produkcja tego samochodu powinna się zakończyć w 2013 roku, we wrześniu 2012 na salonie w Paryżu pokazano nawet Mondeo V... Tyle tylko, że na rynku europejskim pojawił się nowy gracz, zwany kryzysem. Zmusił on Forda to przesunięcia premiery Mondeo V aż o 1,5 roku do 2014 roku. O tyle wydłużona została również kariera Mondeo IV... To niezwykła sytuacja, by premiera rynkowa odbywała się 2 lata po debiucie na salonie samochodowym, tym bardziej, że Mondeo V, jako Ford Fusion od dawna jest sprzedawane na rynku amerykańskim.
Ford Mondeo Mk5 FL
Piąta generacja Forda Mondeo (Mk5) zadebiutowała na salonie paryskim jesienią 2012 roku. Pierwsze egzemplarze pojawiły się na drogach Starego Kontynentu z końcem 2014 roku. Klienci mają do wyboru trzy wersje wyposażenia: Ambiente Plus, Gold Edition i Titanium. W ofercie zadebiutowała też odmiana Titanium Hybrid wyposażona w hybrydowy układ napędowy.
W najtańszej specyfikacji - Ambiente Plus - na liście wyposażenia znalazły się m.in. 16-calowe felgi ze stopów lekkich, ręcznie sterowana klimatyzacja, radio CD/MP3 z 6 głośnikami, sześć poduszek powietrznych oraz kilka elektronicznych systemów bezpieczeństwa (kontroli trakcji, stabilizacji toru jazdy, hamowania awaryjnego i wspomagania ruszania na wzniesieniu). W podstawowej odmianie otrzymamy również system kontroli rodzicielskiej Ford MyKey.
W cennikach występuje sześć jednostek napędowych: po trzy benzynowe i wysokoprężne. Przygotowano też odmianę z napędem hybrydowym. Podstawowy benzynowy silnik ma 1,5 l pojemności, turbodoładowanie i bezpośredni wtrysk. Motor z rodziny EcoBoost rozwija 160 KM i rozpędza auto do 100 km/h w 9,2 sekundy. V max to dokładnie 222 km/h. Klienci mogą też wybierać pomiędzy dwiema odmianami jednostki 2,0 l EcoBoost. Słabsza rozwija 203 KM (8,7 s do 100 km/h), mocniejsza – 240 KM (7,9 s do 100 km/h). Podstawowy silnik Diesla to 1,6 l TDCi o mocy 115 KM. Gwarantuje on przyspieszenie do 100 km/h w 12,1 s i prędkość maksymalną 192 km/h. Do wyboru jest też 2,0 l TDCI w dwóch odmianach. Słabsza ma 150 KM, mocniejsza - 180 KM. Mniejszy rozpędza auto do 100 km/h w 9,3 s (prędkość maksymalna to 215 km/h). Większy w 8,3 s (prędkość maksymalna to 240 km/h).
Wersja hybrydowa oferuje 187 KM. W tej odmianie Mondeo przyspiesza do 100 km/h w 9,2 s i rozpędza się do prędkości maksymalnej 187 km/h.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2020-01-06