Zwrot kosztu instalacji po
16000 km czyli po 11 miesiącach
Zużycie paliwa
7.2 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
19 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
15.3 s.
Prędkość maksymalna
149 km/h
UwagaŚredni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.
Peugeot 205 1.1 60 KM
Model 205 to prawdziwa ikona francuskiej marki. Samochód zadebiutował w 1983 roku i z niewielkimi zmianami przetrwał w produkcji aż do 1998 roku. W tym czasie Peugeot sprzedał grubo ponad 5 mln 205. Auto dostępne było jako trzy lub pięciodrzwiowy hatchback oraz kabriolet, na bazie tego modelu produkowany był również sedan o nazwie 309. Mimo niezaprzeczalnych zalet, jak sporych rozmiarów wnętrze, niskie zużycie paliwa, czy niezłe osiągi większość oferty na rynku wtórnym stanowią bardzo wyeksploatowane egzemplarze, które nie są warte uwagi. Gdybyśmy jednak zdecydowali się na zakup tego modelu warto sprawdzić stan zawieszenia, które ma opinię delikatnego. Bardzo szybko do wymiany kwalifikują się wahacze i drążki kierownicze. Trzeba też pamiętać, że nawet najmłodsze 205 mają za sobą wiele tysięcy kilometrów przebiegu i każda usterka ma prawo się zdarzyć. Jeśli uda nam się znaleźć zadbany egzemplarz powinniśmy być z niego zadowoleni ale większość pojazdów powoli trafia już na złomowiska, więc zadanie nie będzie łatwe. Trzeba też pamiętać, że opracowana w początku lat osiemdziesiątych konstrukcja nie grzeszy poziomem bezpieczeństwa. W razie wypadku, szanse na to, że wyjdziemy z niego bez szwanku są raczej niewielkie (niska sztywność karoserii, brak poduszek powietrznych).
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2011-01-26