Alians Renault-Nissan ogłosił, że w ciągu 4 lat wprowadzi na rynek ponad 10 modeli samochodów autonomicznych. Mają to być pojazdy masowo produkowane oraz sprzedawane w przystępnych cenach.
System monitorowania otoczenia
Renault wraz z Nissanem liczone łącznie są czwartym największym producentów samochodów na świecie. 1 na 10 sprzedawanych na świecie samochodów to pojazdy marek należych do aliansu. Można się więc spodziewać, że realizacja planu znacząco wpłynie na motoryzacyjne rynki.
Podano już jakie będą etapy dojścia do produkcji samochodów w pełni autonomicznych. Już w tym roku zaprezentowany zostanie system tzw. "jednego pasa". Umożliwi on autonomiczną jazdę po autostradach, ale wyłącznie w obrębie jednego pasa. Samochód będzie sam zwalniał (aż do zera w razie potrzeby), przyśpieszał i utrzymywał właściwy tor jazdy.
System autonomiczny
W 2018 roku pojawią się pierwsze systemy "wielopasmowe", a więc takie, które nie tylko będą potrafiły poprowadzić samochód po jednym pasie, ale również umożliwią autonomiczną zmianę pasę - samochód oceni odległość od innych pojazdów oraz ich prędkość.
Natomiast na 2020 rok zaplanowano premierę systemu całkowicie autonomicznego. Pojazd wyposażony w taki system nie tylko będzie sam się prowadził po autostradach. Taki samochód będzie potrafił samodzielnie poruszać się po mieście, a to oznacza, że system będzie rozpoznawał światła, znaki drogowe oraz potrafił pokonywać skrzyżowania!
Renault i Nissan nie są jedynymi producentami, którzy intensywnie pracują nad rozwojem samochodów autonomicznych. Przeciwnie, to jeden z najbardziej gorących tematów, a systemy półautonomiczne ("jednego pasa") pojawiają się już w nowych modelach produkcyjnych - np. Mercedesie klasy E czy Volvo S90.
Celem opracowanie samochodów autonomicznych jest oczywiście zmniejszenie liczby wypadków. Komputery nie mylą się tak często, jak ludzie...