Na polskie drogi powrócą wkrótce legendarne motocykle WSK! W Świdniku zaprezentowano właśnie produkcyjną wizję nowej maszyny zasłużonej polskiej marki.

Projekt nowego motocykla marki WSK
Już w 2017 roku grupa pasjonatów, wśród których znalazły się władze Gminy Świdnik, podjęła intensywne działania w zakresie reaktywacji marki motocyklowej WSK. Sam pomysł reaktywacji WSK-i pojawił się wśród entuzjastów w 2012 roku. Marzyła im się odbudowa marki motocyklowej, pod którą w WSK PZL Świdnik przez 30 lat zostało wyprodukowanych ponad 2 mln egzemplarzy. Od tamtej pory trwały prace koncepcyjne związane z reaktywacją marki motocyklowej. Na początku 2015 roku pomysł reaktywacji marki motocyklowej WSK zyskał uznanie i patronat władz miasta Świdnik. Uwiarygodniło to dotychczasowe działania amatorskie prowadzone przez pasjonatów oraz ułatwiło rozmowy z potencjalnymi partnerami przedsięwzięcia. Dzięki temu można było podjąć kolejne działania dotyczące reaktywacji marki motocyklowej WSK, które doprowadziły do konkretnych efektów.

Projekt nowego motocykla marki WSK
Na X Zlocie Motocykli WSK i innych w Świdniku, który odbył się 26-27 sierpnia 2017 roku została zaprezentowana koncepcja nowego motocykla WSK. Założeniem było powstanie motocykla prostego w swojej budowie o unifikowanych podzespołach do zastosowania w poszczególnych wersjach motocykli. Prezentacji dokonał architekt – Pan Jędrzej Jacek Synakiewicz, który od wielu lat zajmuje się projektowaniem konstrukcji motocyklowych i jest właścicielem patentu m.in. na silnik dwusuwowy, przewidziany do napędu nowej WSK. Po jubileuszowym X Zlocie zostały podjęte kolejne działania. W grudniu 2017 roku został odebrany od projektanta wstępny projekt techniczny motocykla studialnego WSK, a w czerwcu 2018 roku projekt wykonawczy w formacie 3D.

Projekt nowego motocykla marki WSK
Okazuje się, że zloty motocykli stały się momentami przełomowymi dla powstania nowej "Wueski". Na tegorocznym XI już Ogólnopolskim zlocie motocykli WSK i innych w dniach 25-26 sierpnia br. zostało zaprezentowane najnowsze dzieło Pana J. Jacka Synakiewicza, obejmujące projekty wykonawcze nowego motocykla WSK w dwóch wersjach: sportowej i turystycznej. Prezentacja projektów odbyła się w dwóch formach: wystawy plenerowej oraz prezentacji multimedialnej. Przedmiot umowy z projektantem pozwolił również na stworzenie wizualizacji motocykla, czyli tego, na co czekało oko pasjonata motocykli – rzeczywistego wyglądu motocykla. Również on został pokazany w trakcie zlotu.
Dotychczasowe działania oraz zamierzenia na przyszłość, zgodnie z przewidywaniami, pokazują, że skonstruowanie i rozpoczęcie produkcji nowego pojazdu, to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie. Projekty wykonawcze, zaprezentowane na najbliższym zlocie pozwolą na wykonanie motocykla studialnego, który będzie kolejnym etapem w reaktywacji marki motocyklowej WSK. Za 2 lata planowane jest pokazanie prototypu motocykla, a 12 miesięcy później powinny ruszyć testy prototypów.

Projekt nowego motocykla marki WSK
]Jeden z modeli organizacyjnych realizacji przedsięwzięcia na polegać na założeniu spółki, w której większość udziałów będzie posiadać Gmina Miejska Świdnik. Partnerem w spółce będzie inwestor strategiczny, który wesprze gminę w reaktywacji marki motocyklowej WSK. Niezbędnym partnerem w realizacji projektu będzie producent nowego motocykla. Założenie jest takie, żeby to była firma z Lubelszczyzny, która dzięki wprowadzeniu nowego produktu na rynek przyczyni się do rozwoju regionu. Producent na początku ma realizować produkcję małoseryjną, opartą na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych z polskim rodowodem, w większości na rodzimych podzespołach i częściach, spełniających europejskie normy.

Projekt nowego motocykla marki WSK
WSK-a będzie nawiązywała do historycznych modeli również pod kątem designu i planowanych do zastosowania rozwiązań znanych z prototypów. Założeniem jest stworzenie polskiego motocykla przeznaczonego do jazd rekreacyjnych, turystycznych i sportowych. Na początku planowana jest pojemność 125 ccm. W kolejnych etapach będą rozwijane inne wersje motocykla, o większej pojemności, w tym model flagowy o pojemności 1000 ccm. Motocykl ma być klasyczny, nawiązujący do dawnych WSK, ale jednocześnie ma być nowoczesną maszyną przystosowaną do dzisiejszych realiów technicznych i formalno-prawnych, z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Założenie jest takie, aby jak najwięcej elementów docelowo było wytwarzanych w kraju. Motocykle mają mieć narodowy sznyt i jakość wyższą od tego, co oferują tanie produkty importowane z krajów azjatyckich. Takie są oczekiwania potencjalnych klientów - dużo osób zgłasza chęć zakupu nowej WSK, mówiąc „tylko niech to będzie produkt polski”.