Fani japońskiej marki być może pamiętają, że Toyota Urban Cruiser I generacji była miejskim crossoverem i debiutowała w 2008 roku. Chyba głównie ze względu na niezbyt ciekawą stylizację samochód nigdy nie stał się przebojem i jego produkcję zakończono po 6 latach bez prezentowania następcy. Dziś ten model w Polsce jest prawdziwym unikatem.
- Toyota Urban Cruiser. Nadwozie
- Toyota Urban Cruiser. Napęd
- Toyota Urban Cruiser. Wyposażenie
- Toyota Urban Cruiser. Ceny i premiera rynkowa
Toyota Urban Cruiser. Nadwozie
Na drugą generację Toyoty Urban Cruiser trzeba było poczekać aż 10 lat. Nowy model nadal jest miejskim crossoverem, ale otrzymał już znacznie ciekawszy wygląd. Jednak on również nie stanie się bestsellerem, ma bowiem napęd elektryczny.

Toyota Urban Cruiser
Urban Cruiser w swoim segmencie będzie zdecydowanie wyróżniał się stylistyką. Mocno zarysowana dolna część nadwozia nadaje mu charakter rasowego SUV-a. Projekt przedniego pasa jest spójny z innymi nowymi modelami Toyoty. Zderzaki dodają sylwetce auta muskularności, a układ tylnych świateł podkreśla szerokość nadwozia.
Toyota Urban Cruiser ma 4285 mm długości, 1800 mm szerokości, 1640 mm wysokości, a rozstaw osi wynosi 2700 mm. Samochód jest więc nieduży, ale jednak o 10,5 cm dłuższy niż Yaris Cross. Za to Corolla Cross jest już dłuższa o 18,5 cm.
Samochód jest zwrotny – średnica zawracania wynosi 10,4 m. Aluminiowe felgi o średnicy 18 lub 19 cali, w zależności od wersji wyposażenia, mają specjalnie zaprojektowane kołpaki, które zmniejszają opory powietrza. Auto będzie dostępne z szeroką paletą lakierów, w tym z dwukolorowymi kompozycjami malowania nadwozia z czarnym dachem.

Toyota Urban Cruiser
Jak każde auto elektryczny, Toyota Urban Cruiser ma duży rozstaw osi (o 14 cm większy niż w Yarisie Cross), co pozwoliło zaprojektować przestronne wnętrze. Tylna kanapa jest przesuwana, dlatego przestrzeń na nogi dla pasażerów drugiego rzędu może być łatwo zwiększona.
Toyota Urban Cruiser. Napęd
Toyota Urban Cruiser będzie dostępna z bateriami litowo-żalezowo-fosforanowymi o dwóch pojemnościach oraz z napędem na przód lub na cztery koła. Z baterią 49 kWh auto będzie miało napęd na przód. Samochód w tej odmianie ma jeden silnik o mocy 144 KM. Auto z baterią 61 kWh i napędem na przód ma również jeden silnik o mocy 174 KM mocy, a pełnię możliwości SUV-a prezentuje odmiana z napędem na cztery koła i dwoma silnikami o mocy systemowej 184 KM. Umieszczony przy osi tylnej drugi silnik generuje 65 KM.

Toyota Urban Cruiser
Wszystkie wersje Toyoty Urban Cruiser mają w standardzie pompę ciepła oraz system ogrzewania baterii, który optymalizuje pracę auta w niższych temperaturach.
Urban Cruiser z napędem na cztery koła ma także system wspomagający zjazd ze wzniesienia (DAC) oraz tryb Trail, który wykrywa utratę przyczepności koła, przyhamowuje je, a moment obrotowy przenosi na inne koło.

Toyota Urban Cruiser
Toyota Urban Cruiser. Wyposażenie
W każdej odmianie Toyoty Urban Cruiser standardem będzie pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego oraz wsparcia kierowcy, który obejmuje on m.in. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, tempomat adaptacyjny, system ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu oraz układ utrzymujący auto na swoim pasie ruchu.
W kabinie znajdziemy dwa ekrany - cyfrowych zegarów o przekątnej 10,25 cala oraz multimediów o przekątnej 10,1 cala.

Toyota Urban Cruiser
Toyota Urban Cruiser. Ceny i premiera rynkowa
Elektryczna Toyota Urban Cruiser zostanie zaprezentowana na salonie w Brukseli na początku stycznia 2025 roku. Na rynki europejskie samochód trafi wiosną, wtedy też poznamy jego ceny.