Volvo XC60 to dla szwedzkiej firmy niezwykle ważny model. I generacja tego kompaktowego crossovera debiutowała w 2008 roku i stała się najlepiej sprzedającym się modelem w historii Volvo.
W efekcie samochód przetrwał w produkcji aż do 2017 roku, gdy zaprezentowano II generację. Przez te 9 lat do kierowców na całym świecie trafiło ponad milion egzemplarzy Volvo XC60 pierwszej generacji..
XC60 to jeden z ostatnich pojazdów, w których wykorzystano technologie Forda - m.in. za bazę do budowy tego modelu posłużyła pochodząca od Forda płyta podłogowa EUCD (platformę tę wykorzystywały również m.in. Volvo S60/V60 i Ford Mondeo).
Volvo słynie z produkowania samochodów bezpiecznych i nie inaczej jest w przypadku XC60. Samochód zdobył oczywiście pięć gwiazdek w testach Euro NCAP, właśnie w tym modelu debiutował system City Safety, który potrafił samoczynnie uruchomić hamulce podczas jazdy w korku (z prędkością do 30 km/h), znacząco redukując ryzyko kolizji.
Volvo XC60 było oferowane z napędem wszystkich kół, ale także wyłącznie z napędem przedniej osi. Napęd wszystkich kół pochodził od... Land Rovera Freelander (ta brytyjska marka wówczas również należała do Forda).
Gama jednostek napędowych była szeroka, obejmowała silniki wysokoprężne o mocach od 163 do 205 KM (moc poszczególnych latach się zmieniała) oraz benzynowe, często z doładowaniem, również sześciocylindrowe. Klienci bardzo chętnie wybierali automatyczne skrzynie biegów, trwałość tego elementu okazała się bardzo dobra, znacznie lepsza niż w samochodach Volvo pochodzących z końcówki ubiegłego wieku czy początku lat dwutysięcznych.
Volvo uniknęło również wpadek jeśli chodzi o jakość samych silników. Jeśli tylko były regularnie serwisowane, na czas wymieniany był olej i rozrząd, jednostki napędowe nie powinny dostarczać przykrych niespodzianek.
Diesle zachęcają naprawdę niskim zużyciem paliwa, ale w samochodach z dużymi przebiegami trzeba się liczyć z postępującym eksploatacyjnym zużyciem osprzętu (turbosprężarki czy wtryskiwaczy).
Wysoki poziom bezawaryjności dotyczy XC60 jako całości. Mimo, że auto znajduje się na rynku od lat, trudno wskazywać typowe usterki. No może, zapychające się filtry cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych, do którego dochodzi w samochodach eksploatowanych głównie w miastach. Jednak ten problem był najbardziej dotkliwy w samochodach z początku produkcji, później producent sprawę rozwiązał.
Dokuczać mogą natomiast drobiazgi: miękki, podatny na zarysowania lakier (ale problemów z rdzą nie ma!), słabnące siłowniki tylnej klapy czy w starszych samochodach - trzeszczące na dziurach wnętrze.
Zdecydowana większość egzemplarzy wyjeżdżała z salonów z bogatym wyposażeniem, np. we wszystkich samochodach znajdziemy automatyczną, dwustrefową klimatyzację, a w zależności od wersji nie brak np. szeregu elektronicznych systemów wspomagania kierowcy.
Oferta Volvo XC60 na rynku wtórnym jest obszerna. Nie brak samochodów sprowadzanych, które trzeba dokładnie sprawdzić nie tylko pod kątem napraw powypadkowych, ale również stanu technicznego.
Samochody z polskich salonów również są dostępne, ale z reguły są droższe. Jeśli jednak auto ma udokumentowaną historię serwisową, warto wybrać taką ofertę - serwisowanie Volvo nie należy do tanich, zarówno ze względu na roboczogodzinę w autoryzowanym serwisie, jak również - ceny części zamiennych.
II (2017-2022)
Druga generacja Volvo XC60 debiutowała na salonie w Genewie w marcu 2017 roku.
Samochód bazuje na tej samej modułowej płycie podłogowej (SPA), na której zbudowano wszystkie nowe auta serii 90 (V90, S90, XC90). Nowa platforma dała stylistom dużą swobodę w kształtowaniu karoserii. Wraz z platformą SPA, XC60 otrzymało nowe wielowahaczowe zawieszenie z opcjonalnym zawieszeniem pneumatycznym z regulacją prześwitu obydwu osi.
XC60 ma wiele charakterystycznych dla marki akcentów stylistycznych, takich jak przednie reflektory z motywem a la młot Thora, czy tylne lampy przywodzące na myśl model V90.
Wnętrze kabiny przywodzi na myśl najnowsze, większe modele Volvo. Wszystkie funkcje są dostępne z poziomu centralnego ekranu dotykowego. Do wykończenia użyto wyłącznie naturalnych materiałów takich jak skóra, drewno i metal.
Długość nadwozia wynosi nowego Volvo XC60 wynosi 468,8 cm. To wartość o 4,4 cm większa w porównaniu do poprzedniego modelu. Rozstaw osi urósł aż o 10 cm. Dzięki temu udało się wygospodarować znacznie więcej miejsca na nogi pasażerów tylnej kanapy. Pod jej siedziskiem umieszczono schowek na tablet. Szerokość nowego SUV-a pozostała praktycznie bez zmian (211,7 cm, licząc z lusterkami). Samochód jest niższy od poprzednika o ok. 5 cm i mierzy ok. 166 cm.
Prześwit podwozia przy standardowym zawieszeniu wynosi 21,6 cm (wcześniej 23 cm), a przy zawieszeniu pneumatycznym – 21 cm. Ten opcjonalny element pozwala zwiększyć prześwit zawieszenia w trybie off-road do 25 cm. Pojemność bagażnika urosła do 505 litrów (wcześniej 493 l). Mimo, że samochód jest znacznie większy od poprzednika, udało się zmniejszyć jego wagę średnio o ok. 90 kg.