Na polskim rynku już wkrótce pojawi się nowa marka samochodów - Omoda. Pierwszy model ten chińskiego producenta, który będzie można kupić w Polsce to Omoda 5.

Omoda 5
Omoda to 5 kompaktowy SUV. Samochód mierzy 4 400 mm długości, 1 825 mm szerokości, 1 588 mm wysokości, a rozstaw osi mierzy 2 630 mm.
Na początku 2024 roku zadebiutuje wersja spalinowa, napędzana silnikiem benzynowym turbo 1.6 TGDI o mocy 197 KM, który parowany jest z 7-stopniową zautomatyzowaną, dwusprzęgłową skrzynią DCT. Maksymalny moment obrotowy wynosi 290 Nm i trafia na przednie koła. Samochód ma rozpędzać się do 100 km/h w 7,8 s.

Omoda 5
Natomiast w drugim kwartale 2024 roku oferta zostanie poszerzona o wersję elektryczną. Jej dane techniczne nie zostały jeszcze podane.
Omoda 5 standardowo będzie wyposażona m.in. w dwa wyświetlacze LCD o przekątnej 10,25 cala, adaptacyjny tempomat oraz fotele obszyte sztuczną, ekologiczną skórą. Kierowca będzie miał do dyspozycji również system kamer 360 oraz dostęp bezkluczykowy.

Omoda 5
Omoda 5 to model przystosowany do europejskich standardów – został opracowany przy współpracy inżynierów w laboratorium R&D we Frankfurcie. W teście zderzeniowym Euro NCAP samochód zdobył pięć gwiazdek.
Samochody Omody , które trafią do Polski będą produkowane w Chinach w miejscowości Wuhu. Poza tym zakładem Omoda ma jeszcze trzy inne fabryki w Chinach oraz sześć w innych krajach, co daje łącznie dziesięć placówek. Każda z nich ma możliwość wyprodukowania 300 000 modeli rocznie.
Cały proces produkcji w głównej fabryce w Wuhu jest w pełni zautomatyzowany – produkcją zajmuje się ponad 100 robotów.
Ceny Omody 5 nie są jeszcze znane.