Ford wyprodukował już 5 milionów silników z serii EcoBoost. Osiągnięcie tego wyniku zajęło 6 lat.
Silniki EcoBoost debiutowały w 2009 roku, a na rynku europejskim pojawiły się rok później. Gama jednostek była stopniowo poszerzana o nowe warianty, które wprowadzano w kolejnych modelach. W efekcie w roku ubiegłym co czwarty pojazd Forda sprzedany na Starym Kontynencie wyposażony był w silnik z serii EcoBoost.
Najpopularniejszym przedstawicielem rodziny jest silnik 1.0 EcoBoost, który w 2014 roku, bezprecedensowo, trzeci raz z rzędu, wybrany został Międzynarodowym Silnikiem Roku.
Silnik ten napędza ponad 230 tys. pojazdów Forda i dostępny jest w dziesięciu modelach – od Fiesty po nowe Mondeo. Jednostka produkowana jest w fabrykach w Kolonii oraz w rumuńskiej miejscowości Krajova.
Silniki EcoBoost cechują zmniejszoną pojemnością niż stosowane wcześniej jednostki napędowe. By ograniczyć zużycie paliwa, a jednocześnie utrzymać moc na dotychczasowym poziomie, w silnikach zastosowano bezpośredni wtrysk paliwa, turbosprężarkę oraz układ zmiennych faz rozrządu. Taka kombinacja pozwala z jednej pojemności uzyskiwać różne moce, przy czym zużycie paliwa w sprzyjających warunkach (głównie podczas jazdy w korkach) rzeczywiście jest niższe niż w silnikach wolnossących o podobnej mocy i większej pojemności.
Z drugiej strony - płaski przebieg momentu obrotowego skłania do głębszego naciskania pedału gazu, a to natychmiast odbija się na wynikach zużycia paliwa, które rośnie do poziomów nieosiągalnych dla stosowanych wcześniej jednostek wolnossących. Wszystko zależy więc od stylu jazdy. Po stronie wad należy zapisać również niską podatność na zagazowanie.
Od zeszłego roku w ofercie znalazł się Ford Fiesta w wersji Red i Black, wyposażony jednostkę napędową EcoBoost o pojemności 1 litra i mocy 140 KM. Taka specyfikacja czyni z tych odmian najmocniejsze w historii motoryzacji modele seryjne z litrowym silnikiem. Technologię EcoBoost wykorzystuje również najnowszy Ford Mustang.
Jubileuszowy, pięciomilionowy pojazd to Ford Focus z litrowym silnikiem EcoBoost, który zjechał z linii montażowych w fabryce Michigan Assembly Plant (USA). W skali globalnej każdego miesiąca produkowanych jest 200 tys. jednostek EcoBoost, w tym czterocylindrowe silniki o pojemności 1.5, 1.6, 2.0 i 2.3 litra oraz jednostki w układzie V6 o pojemności 2.7 lub 3.5 litra.