Citroen AX I 1.5 D 58 KM
Citroen AX to jeden z dłużej produkowanych samochodów. Premiera auta odbyła się w 1986 roku, ostatnie egzemplarze zjechały z taśmy produkcyjnej dwanaście lat później, w 1998 roku. Tak długi okres produkcji przestaje dziwić, jeśli przyjrzymy się uważniej walorom samochodu. Kanciaste nadwozie, które na pewno nie wszystkim przypadnie do gustu, oferuje dużo miejsca wewnątrz, niewielkie jednostki napędowe zużywają śladowe ilości paliwa. Jak przystało na Citroena, samochód jest też nadzwyczaj komfortowo zawieszony, a takie podejście doskonale sprawdza się na naszych drogach. Do wad należy zaliczyć niedostatki wykonania wnętrza - niezbyt dobre materiały oraz ich spasowanie. Na dłuższe wypady poza miasto nie nadają się również niewygodne fotele.
Użytkownicy skarżą się głównie na wycieki oleju i korozję, która atakuje przeważnie samochody powypadkowe (auta miały dwustronnie ocynkowaną karoserię). Poza tym, słabą stroną są też moduły i przewody zapłonowe oraz stacyjka. Należy też dokładnie przyjrzeć się zawieszeniu. Tylna belka wykorzystuje łożyska igiełkowe, które z czasem zacierają się. Pierwszymi objawami jest skrzypienie i trzaski z okolic tyłu, usterkę można też rozpoznać po odchyleniu koła od pionu. Koszt naprawy może wynieść nawet 1500 zł. Na szczęście tego typu awarie nie przytrafiają się z dnia na dzień, a auto jest raczej niezawodne. Minusem jest jednak niski poziom bezpieczeństwa.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2012-02-26