Zwrot kosztu instalacji po
14000 km czyli po 9 miesiącach
Zużycie paliwa
7.8 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
20 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
13.4 s.
Prędkość maksymalna
155 km/h
UwagaŚredni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.
Daewoo Nexia 1.5 90 KM
Daewoo Nexia to pojazd, który konstrukcyjnie oparty jest na zapomnianym już nieco Oplu Kadecie. Samochody są niemal identyczne, największe różnice dostrzegalne są pod maską. Do napędu Nexii służyła dużo nowocześniejsza i bardziej dynamiczna benzynowa jednostka napędowa o pojemności 1,5 l. w dwóch wariantach mocy (80 i 90 KM - 8 i 16 zaworów). Wnętrze oferuje dość dobre warunki dla 4 osób. Niestety jakość materiałów (przecierające się tapicerki, kiepski plastik) pozostawia dużo do życzenia.
Podobnie, jak w przypadku Opla Kadetta E, Nexia nie może poszczycić się zbyt dobrym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Nawet bezwypadkowe egzemplarze miewają problemy z rdzą, która atakuje przeważnie podszybia, ranty drzwi, progi i nadkola. Silnik należy raczej do konstrukcji niezawodnych, chociaż trapiony bywa częstymi wyciekami oleju (uszczelka pod pokrywą zaworów, uszczelniacze pod aparatem zapłonowym, uszczelka miski oleju). Wycieki występować mogą również na łączeniu skrzyni biegów z silnikiem (simmering jest bardzo tani, ale jego wymiana wymagać może wyjęcia skrzyni) oraz z układu wspomagania kierownicy (posiadają go nieliczne egzemplarze). Często spotykane są też awarie rozrusznika oraz innych elementów osprzętu. Standardowo, na polskich drogach wzmożonej opieki wymaga zawieszenie (łączniki stabilizatorów, tuleje, sworznie wahaczy).
Na szczęście ceny części są bardzo przystępne a naprawy podejmie się każdy warsztat. Plusem jest też duża podaż samochodów z polskich salonów, dzięki czemu wciąż kupić można jeszcze zadbany egzemplarz w dobrej cenie, który rokuje nadzieje na tanią eksploatację. W Polsce samochód produkowany był w latach 1995-1998.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2012-02-26