Peugeot 806 2.1 110 KM
Model 806 to wspólne dziecko koncernów PSA i Fiata. Auto jest bliźniaczą konstrukcją Citroena Evisiona, Fiata Ulysses i Lancii Zeta. 806 produkowany był w latach 1994-2002, trzeba więc mieć na uwadze, że nawet najmłodsze egzemplarze mają za sobą średnio po 150-200 tys. km. Auto ma przesuwne boczne drzwi, które ułatwiają zajmowanie miejsca w trzecim rzędzie siedzeń, w zależności od wersji może zabrać na pokład od 6 do 8 osób. Najwięcej problemów sprawiają drobiazgi, głównie elektryka. A to przepali się jakaś żarówka, a to przestanie działać podnoszenie szyby czy centralny zamek. Większość z tych niedomagań z powodzeniem usunąć można we własnym zakresie (często pomaga np. porządne czyszczenie styków) jednak na pewno nie jest to samochód dla osób, które w temacie motoryzacji mają „dwie lewe ręce”.
Poważne usterki nie powinny się zdarzać, ale pamiętajmy, że w starym samochodzie wszytko ma prawo się zepsuć. Najwięcej problemów sprawiać może skrzynia biegów - przy większym przebiegu wyrabiają się synchronizatory - bywają problemy z wrzuceniem jedynki czy wstecznego. W zawieszeniu - jak zwykle na polskich drogach - często wymieniać trzeba wahacze, łączniki stabilizatorów i końcówki drążków kierowniczych. Problemem mogą się też okazać wycieki płynów eksploatacyjnych (w tym z układu wspomagania) czy zapiekające się hamulce.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2009-10-07