Zwrot kosztu instalacji po
16000 km czyli po 11 miesiącach
Zużycie paliwa
6.7 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
17 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
15 s.
Prędkość maksymalna
141 km/h
UwagaŚredni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.
Toyota Yaris I 1.0 68 KM
Toyota Yaris
Yaris to następca słynącej z legendarnej niezawodności miejskiej Toyoty Starlet. Projektując następcę Japończycy przywiązywali większą uwagę do potrzeb damskiej klienteli - zadbano o to, by nadwozie przypadło do gustu paniom a wysoka pozycja za kierownicą ułatwiała manewrowanie. W stosunku do Starleta zdecydowanie poprawił się też poziom bezpieczeństwa.
Yaris należy do pojazdów, które na rynku wtórnym są bardzo cenione. Starsze roczniki, zwłaszcza te pochodzące z polskich salonów, charakteryzowały się jednak ubogim wyposażeniem. Wielu egzemplarzom brakuje np. wspomagania kierownicy czy klimatyzacji. Niezależnie od generacji, samochód wciąż uznawany jest za wzór trwałości.
Toyota Yaris I
Zaprezentowana w 1999 roku Toyota Yaris szybko stała się rynkowym hitem. Dobra opinia o poprzedniku (Starlet), przestronne wnętrze i ciekawa stylistyka sprawiły, że dealerzy nie mogli narzekać na brak zainteresowania. Początkowo samochód importowano z Japonii, w 2001 roku uruchomiono produkcję we Francji. Nie wpłynęło to na spadek jakości samochodów.
W 2003 roku autu zafundowano niewielki lifting. Kosmetyczne zmiany objęły m.in. kształt zderzaków i reflektorów, poczyniono także pewnie korekty we wnętrzu. W porównaniu do drugiej generacji wnętrze może wydawać się ciasne, ale i tak rzadko który reprezentant segmentu B jest w stanie zaoferować więcej. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest chociażby możliwość regulacji tylnej kanapy (w zakresie aż 15 cm), co w zależności od potrzeb pozwala odpowiednio zagospodarować przestrzeń (np. powiększyć bagażnik do 305 l.).
Ciekawą stylistycznie i funkcjonalną deskę rozdzielczą wykonano niestety z przeciętnej jakości materiałów. Chociaż całość zmontowano dokładnie, szczególnie w zimie kokpit potrafi wydawać nieprzyjemne dźwięki. W codziennej eksploatacji auto nie stwarza prawie żadnych problemów, chociaż pierwsze egzemplarze nie do końca wpisywały się w ten obraz. Poszczególnym egzemplarzom zdarzają się np. wycieki oleju spod pokrywy rozrządu czy standardowe w polskich warunkach usterki zawieszenia (zużycie elementów metalowo-gumowych). Przyglądając się autu warto też sprawdzić stan amortyzatorów, często bowiem trapią je wycieki oleju.
Użytkownicy narzekają także na dodatki typu centralny zamek, alarm lub blokadę skrzyni biegów, jednak należy pamiętać, że podzespoły te nie są markowane znaczkiem Toyoty. Słowa krytyki nalezą się jednak za problemy z korozją. Czasami - nawet w bezwypadkowych egzemplarzach - atakuje ona ranty drzwi i progi.
Dobrą opinią cieszą się natomiast silniki i to w zasadzie wszystkie. Jednostka o pojemności 1 i mocy 68 KM (zmienne fazy rozrządu, łańcuch) zdobyła nawet tytuł Silnika Roku 1999. Jednak również silnik 1.3 i diesel 1.4 są praktycznie bezawaryjne.
Dobra opinia, jaką cieszy się Toyota Yaris przekłada się na wysokie ceny egzemplarzy używanych oraz niski spadek wartości. Warto zainwestować w autoalarm - Yarisy cieszą się niestety dużym wzięciem wśród złodziei.
Pierwsza generacja Yarisa produkowana była do 2005 roku.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2014-09-24