Stopniowo rośnie lista usług cyfrowych, z których mogą korzystać polscy kierowcy. Przypomnijmy, że od pewnego czasu istnieje usługa Historia Pojazdu (pod adresem historiapojazdu.gov.pl), dzięki której, znając nr rejestracyjny lub nr vin i datę pierwszej rejestracji, można sprawdzić polską historię samochodu oraz usługa sprawdzenia polisy OC, do czego wystarczy nr rejestracyjny.
Serwis historiapojazdu.gov.pl został ostatnio poszerzony o nową funkcjonalność - sprawdzenie zagranicznej historii pojazdu sprowadzonego i zarejestrowanego w Polsce.
Jeśli system zawiera informacje o samochodzie, to w zakładce "Dane zagraniczne" pojawią się informacje dotyczące siedmiu różnych kategorii tematycznych. Dowiemy się, czy samochód figuruje wśród auta kradzionych, przeznaczonych do złomowania, ma wypadkową przeszłość, był w inny sposób uszkodzony, miał cofnięty licznik, był niedopuszczony do ruchu a także czy był taksówką.
Dane są więc wyczerpujące i mogą być bardzo cennym źródłem informacji dla kierowców.
Niestety, w obecnej postaci system ma dwie bardzo duże wady. Pierwsza z nich to fakt, że sprawdzić można wyłącznie samochód już zarejestrowany w Polsce, co w zasadzie podważa cały sens usługi - wszak sprawdzić dane auto chcemy przed jego zakupem, a nie po fakcie. Na szczęście, ma to się zmienić na początku 2018 roku, przy czym sprawdzenie auta niezarejestrowanego w naszym kraju będzie wymagało posiadania profilu zaufanego.
Druga wada to ograniczona funkcjonalność bazy danych. Obejmuje ona samochody sprowadzone z USA i Kanady oraz wybranych rynków europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch i Szwecji). Brak jednak najpopularniejszych kierunków importowych czyli Niemiec, a także Austrii i Szwajcarii. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia jednak, że pracuje nad poszerzeniem bazy danych o kolejne państwa.