chceauto.pl
x

Mazda 5 II FL 2.0 145 KM

Mazda 5 II FL 2.0 145 KM
Katalog samochodów
Rok produkcji
2008
Średnia cena
24 000 zł
Nadwozie
VAN
Skrzynia
ręczna
Napęd
przedni
Średni przebieg
Dostępność auta
trudno kupićBez ofert na rynkułatwo kupić
Pojemność
1999 cm3
Silnik
benzyna

OSIĄGI

Moc
145 KM
0-100 km/h
10.2 s.
V max
196 km/h

KOSZTY

Spalanie
9.2 l benzyny na 100 km (średnie rzeczywiste zużycie paliwa)
Koszt przejechania 100 km
59 zł

SERWIS

Bezawaryjność
bardzo awaryjnyOd czasu do czasu trafiają się awarie, ale ogólnie jest bardzo dobrzemało awaryjny
Koszt serwisu
drogiDramatu nie ma, wiadomo, że auto kosztuje tani

RANKING TÜV

Raport
2012
Miejsce
23 na 120 sklasyfikowanych
Awaryjność
7%
Średni przebieg
70 000 km

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT Czy bezpieczeństwo jest ważne?

Bezpieczeństwo
mało bezpiecznyMasz rodzinę? Kupuj bez zastanowienia bezpieczny euroncap
Segment
K
Bagażnik
115 litrówTo nie bagażnik, a miejsce na nieduże zakupy
Ryzyko kradzieży
dużeAuta trzeba pilnować, ale też bez przesady małe

MOŻLIWOŚĆ ZAŁOŻENIA INSTALACJI LPG

Zwrot kosztu instalacji po
10000 km czyli po 7 miesiącach
Zużycie paliwa
11 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
29 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
11.2 s.
Prędkość maksymalna
178 km/h
Uwaga
Średni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.

Mazda 5 II FL 2.0 145 KM - GALERIA ZDJĘĆ

Mazda 5 II FL 2.0 145 KMMazda 5 II FL 2.0 145 KMMazda 5 II FL 2.0 145 KM

Mazda 5 II FL 2.0 145 KM

Mazda 5

Mazda5 to kompaktowy van, który debiutował w 2005 roku zastępując w Europie model Premacy. Auto spokrewnione jest z Fordem C-MAX. Samochód posiada przesuwne drzwi oraz dostępny jest głównie w wersji siedmioosobowej.

W marcu 2010 roku na salonie w Genewie debiutowała druga generacja Mazdy 5. Samochód zyskał zupełnie nową stylistykę oraz nowe rozwiązania techniczne. Zachowano natomiast przesuwne tylne drzwi. Auto nadal jest siedmioosobowe.

Mazda 5 II FL

Mazda 5 to minivan, który debiutował w 2005 roku i przetrwał w ofercie przez 5 lat (po tym czasie zaprezentowano kolejną generację).

Samochód zastąpił w ofercie marki model Premacy i – na niektórych pozaeuropejskich rynkach – występował właśnie pod tą nazwą. W 2007 roku nadwozie poddano delikatnej kuracji odmładzającej.

W stosunku do poprzednika największą nowością było zastosowanie przesuwnych drzwi tylnych (Premacy ma drzwi otwierane w klasyczny sposób). Dzięki temu zajmowanie miejsca na tylnej kanapie stało się o wiele wygodniejsze. Na tego typu rozwiązanie zdecydowano się również ze względu na duża możliwość aranżacji wnętrza. Klienci decydujący się na nową ”piątkę” mogli zamówić auto w wersji pięcio lub siedmioosobowej (dodatkowe siedziska montowane w przestrzeni bagażowej).

„Piątka” powstała w czasach, gdy głównym udziałowcem Mazdy był Ford. Mimo że auto produkowano wyłącznie w Japonii i na Tajwanie, za jego konstrukcją stoją w większości europejscy inżynierowie. Do budowy Mazdy 5 wykorzystano zaprojektowaną w Niemczech globalną platformę podłogową Ford C1, w oparciu o którą powstały również takie auta, jak II generacja Forda Focusa, Ford Kuga czy II generacja Volvo S40.

Mimo bliskiego pokrewieństwa z Focusem nie trzeba obawiać się ciasnego wnętrza. Pudełkowate nadwozie i wydłużony o niemal 11 cm rozstaw osi (w Mazdzie 5 wynosi on 2750 mm) pozwoliły wygospodarować dużo miejsca dla pasażerów – podróż nawet w pięcioosobowym składzie nie powinna być męcząca. Wprawdzie jakość materiałów wykończeniowych (twarde, podatne na zarysowania plastiki) nie jest najlepsza, ale wnętrze dość dobrze znosi upływ czasu. Z perspektyw kierowcy narzekać można jednak na ergonomię (utrudniona obsługa zegarka czy termometru wymagająca „przełączania” się pomiędzy funkcjami na tym samym wyświetlaczu).

Jak przystało na rodzinnego vana zawieszenie nastawione jest głównie na komfort. Samochód nie jest również „mistrzem lewego pasa” – niezależnie do zastosowanej jednostki napędowej, powyżej 120 km/h w kabinie robi się dosyć głośno.

Chociaż na rynku przeważają pojazdy z silnikami Diesla (podobne jednostki znajdziemy w Mazdzie 6), ich zakup powinien być poprzedzony skrupulatną kalkulacją. Wprawdzie wysokoprężna konstrukcja Mazdy nie różni się znacząco od europejskich silników z systemem Common Rail, ale cierpi na kilka typowych niedomagań.

Źródłem wielu problemów jest nieszczelny układ dolotowy - często z intercoolera wycieka olej. Często występującą przypadłością jest przykra dolegliwość – zapychania się smoków na pompie oleju (zastosowano bardzo drobne sitko). Mazda zaleca olej syntetyczny – np. 5w30/0w30 renomowanych producentów – jeśli ktoś pokusi się o tańsze zamienniki może to skutkować zatkaniem smoka i… zatarciem silnika. Producent zaleca wymianę oleju co 20 tys. km. Radzimy jednak skrócić interwał do 10 tysięcy.

Mniej problematyczne, ale i zdecydowanie bardziej paliwożerne, okazują się benzynowe jednostki napędowe. W większości przypadków ich obsługa ogranicza się jedynie do regularnych wymian rozrządu, paska osprzętu, filtrów, świec i „płynów ustrojowych”. Jednostki całkiem dobrze znoszą zasilanie gazem, decydując się na montaż instalacji LPG tracimy jednak sporo z funkcjonalności (mniejsza przestrzeń bagażowa), która - w tego typu aucie – ma często kluczowe znaczenie.

Szczególnie godny polecenia (nie tylko przez pryzmat instalacji gazowej) jest benzynowy motor o pojemności 2,0 l. Zużywa niewiele więcej paliwa niż podstawowy 1,8 l i zapewnia zdecydowanie lepsze osiągi. Decydując się na benzynową Mazdę 5 trzeba się jednak przygotować na stosunkowo duże zużycie oleju – przypadłość ta dotyczy głównie odmiany o pojemności 1,8 l.

Podobnie, jak w przypadku poprzednika problemem dotykającym wiele egzemplarzy Mazdy 5 jest rdza. To – po części – wynik długiej podróży morskiej przez ocean. Rdza dość szybko trawi nadkola tylne, ranty maski i klapy bagażnika. Zamierzając eksploatować auto przez dłuższy czas lepiej zdecydować się na solidną konserwację podwozia.

Chociaż części eksploatacyjne nie należą do przesadnie drogich – dość szybko poddają się łączniki stabilizatorów i tylne amortyzatory. W pechowych egzemplarzach kwalifikują się do wymiany nawet po 50 tys. km.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2014-05-26

Wersje

ROCZNIKI

SILNIKI, NAPĘDY I SKRZYNIE

NADWOZIA

Koniec Mazdy 5. Co z następcą?2015-08-11Mazda w Polsce ma już 4 lata2012-06-04Używane: Mazda 52014-05-26

Mazda 5 - AKCJE NAWROTOWE

2011-03-08Niektóre samochody marki Mazda 5, wyprodukowane w Japonii mogą nie być bezpieczne dla użytkowników. W niektórych samochodach Mazda 5 o numerach nadwozi z przedziału JMZ CR19** 00 351931-371223, istnieje ryzyko pojawienia się korozji złącza elektrycznego zasilania elektrycznej pompy paliwa. Na skutek korozji połączenie elektryczne może zostać przerwane, co może doprowadzić do zatrzymania pompy paliwa i w konsekwencji unieruchomienia silnika. Przedsiębiorca poinformował właścicieli samochodów o zagrożeniu i konieczności zgłoszenia się do punktu serwisowego, gdzie na koszt przedsiębiorcy zostanie dokonane sprawdzenie samochodu a w przypadku wykrycia korozji, połączenie elektryczne pompy paliwa zostanie naprawione.
2013-04-12Niektóre samochody marki Mazda5 (CW) z silnikiem wysokoprężnym MZ-CD 1.6, wyprodukowane w Japonii, w okresie od 1 października 2010r do 7 listopada 2012r., mogą nie być bezpieczne dla użytkowników.

W niektórych samochodach może wystąpić niedostateczne uszczelnienie jednego z konektorów przedniej wiązki elektrycznej, do którego podłączony jest moduł sterujący świec żarowych. Ze względu na miejsce jego instalacji w konektorze podczas jazdy w deszczu i/lub mycia pojazdu może zbierać się woda, a następnie dostawanie się tej wody do wnętrza modułu sterującego świec żarowych.

Jeśli woda dostanie się do środka modułu, to spowoduje korozję jego obwodów elektronicznych i elektrycznych. W najgorszym przypadku może nastąpić przegrzanie i nadtopienie/stopienie się modułu, a nawet zapłon.

Mazda 5 II FL 2.0 145 KM - PODOBNE SAMOCHODY

Ford S-MAX

Ford S-MAX

2.0 145 KM benzyna2008VANręcznaprzedni
cena średnia 23 000 zł
OCENY
Dostępność
Honda FR-V

Honda FR-V

1.8 140 KM benzyna2008VANręcznaprzedni
cena średnia 23 000 zł
OCENY
Dostępność
Renault Grand Scenic

Renault Grand Scenic

2.0 136 KM benzyna2008VANręcznaprzedni
cena średnia 17 000 zł
OCENY
Dostępność
Citroen C8

Citroen C8

2.0 HPI 143 KM benzyna2008VANręcznaprzedni
cena średnia 18 000 zł
OCENY
Dostępność
Ford Galaxy

Ford Galaxy

2.0 145 KM benzyna2008VANręcznaprzedni
cena średnia 25 000 zł
OCENY
Dostępność
Renault Scenic

Renault Scenic

2.0 136 KM benzyna2008VANręcznaprzedni
cena średnia 15 000 zł
OCENY
Dostępność

Mazda 5 II FL 2.0 145 KM Opinie i komentarze

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS