Zwrot kosztu instalacji po
11000 km czyli po 7 miesiącach
Zużycie paliwa
9.8 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
26 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
10.3 s.
Prędkość maksymalna
200 km/h
UwagaŚredni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.
Mitsubishi Eclipse 2000 GS-16V 141 KM
Mitsubishi Eclipse to coupe, które debiutowało w 1990 roku. Do roku 1994 produkowane były samochody pierwszej generacji, następnie pojawiła się generacja druga, która była blisko spokrewniona z pierwszą, dzieląc wiele części i rozwiązań technicznych. Produkcję tej generacji Eclipse’a zakończono w 1998 roku.
W 1999 roku zadebiutował Eclipse trzeciej generacji, tym razem zbudowany na nowej płycie podłogowej. Samochód produkowano w latach 2000-2005.
W 2006 roku do produkcji weszła czwarta generacja Mitsubishi Eclipse.
Ze względu na cenę w Polsce największa oferta obejmuje samochody najstarszej, pierwszej generacji. Auta ta po raz ostatni zjechały z taśmy w produkcyjnej w 1994 roku, a ich sportowy charakter sprawia, że mają bogatą przeszłość.
Eclipse drugiej generacji również nie należy do samochodów szczególnie bezawaryjnych. Ze względu na sposób eksploatacji usterkom ulega zawieszenie, a także silnik i sprzęgło. Ceny części są wysokie, a zamienniki - trudno dostępne.
Eclipse trzeciej generacji dzielił płytę podłogową oraz układ napędowy z Galantem ósmej generacji. Samochody, podobnie jak młodsza, czwarta generacja to auta rzadko spotykane w Polsce.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2009-11-03