Nissan X-Trail I 2.0 140 KM
Nissan X-Trail
Nissan X-Trail to kompaktowy SUV. Auto debiutowało w salonach 2002 roku, pierwsza generacja zbudowana była na płycie podłogowej Primery i Almery. Samochód cechował się przyzwoitymi możliwościami terenowymi, za to nieco gorzej prowadził się po nawierzchniach utwardzonych (miękko zestrojone zawieszenie przechylało się na zakrętach, mało precyzyjny układ kierowniczy). Podobny charakter miał zbudowany na płycie podłogowej Renault Megane i Nissana Qashqai, X-Trail drugiej generacji, który debiutował w 2007 roku.
W 2013 roku na salonie we Frankfurcie zaprezentowano X-Traila III, auto trafi na rynek w 2014 roku.
Nissan X-Trail I
Samochody I generacji oparte zostały na płycie podłogowej Nissana Primery i Almery. Model ten generalnie cieszy się dobrą opinią, chociaż nie jest wybitnie popularny na rynku wtórnym. Mimo tego, może przyciągnąć atrakcyjną na tle konkurencji ceną.
Co może zepsuć się w Nissanie X-trail? W zasadzie trudno o typowe usterki. Jednostki napędowe pozbawione są większych niedociągnięć. Rozrząd zarówno w dwulitrowym benzyniaku, jak i dieslu 2.2 (który jest konstrukcją własną Nissana) oparto na łańcuchu. W teorii bezobsługowe rozwiązanie w Nissanie wymaga uwagi, gdyż łańcuch ulega rozciągnięciu, co objawia się grzechotaniem i wymusza interwencję mechanika.
Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić stan turbiny w silnikach wysokoprężnych. Jednostki te są cenione i chętniej wybierane przez kierowców, ale równocześnie oznacza to większy przebieg. A większy przebieg to mocniejsze wyeksploatowanie. Warto wiedzieć, że wzrost mocy po kuracji liftingowej (w 2004 roku), nie oznacza znacznych zmian konstrukcyjnych w samym silniku.
Stylizacja wnętrza X-Traila jest kontrowersyjna, gdyż zegary umieszczone zostały nie przed kierowcą, ale na środku deski rozdzielczej. Ilość miejsca jest typowa dla tej klasy samochodów, nie odbiega od konkurentów.
Wyposażenie używanych egzemplarzy jest zróżnicowane. Wszystkie modele posiadają przynajmniej dwie poduszki powietrzne, natomiast w autach najlepiej wyposażonych może ich być sześć, znajdziemy tam również skórzaną tapicerkę czy szyberdach. Zdarza się, że twarde plastiki zaczynają trzeszczeć.
W Nissanie X-Trail zastosowano napęd wszystkich kół z międzyosiowym sprzęgłem płytkowym sterowanym elektromagnetycznie (a więc istnieje możliwość zablokowania napędu). Auto nie jest zbudowane na ramie, ma samonośne nadwozie i niezależne zawieszenie. Oznacza to, że dobrze radzi sobie na asfalcie, komfortowo wybiera nierówności, ale nie jest dzielne w terenie. I nie należy się dziwić, bowiem X-Trail to SUV, a nie samochód terenowy.
Do zakupu X-Traila zachęcają względnie atrakcyjne (na tle konkurencji) ceny oraz wysoki poziom bezawaryjności. Zniechęcać mogą ceny niektórych elementów w autoryzowanych stacjach, na szczęście większość z nich jest dostępna w postaci zamienników poza ASO.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2013-09-15