Renault Thalia I 1.5 dCi 68 KM
Renault Thalia
Thalia to niewielkich rozmiarów sedan zbudowany w oparciu o podzespoły Renault Clio. Auto od początku traktowane było w kategoriach pojazdu niskobudżetowego, dlatego na tle Clio z tych samych roczników często charakteryzuje się np uboższym wyposażeniem. Prostota konstrukcji ma jednak sporo plusów - brak skomplikowanej elektroniki minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii - pokrewieństwo z popularnym modelem obniża koszty serwisowania. Obecnie w ofercie Renault znajduje się już druga generacja modelu. Współczesna Thalia spokrewniona jest m.in z Dacią Sandero.
Renault Thalia I
Renault Thalia zadebiutowało w 2001 roku, wraz z liftingiem Clio II generacji, na której bazuje. Produkowane w Turcji auto ma wnętrze podobnej wielkości co Clio, dysponuje jednak zdecydowanie większym bagażnikiem - aż 510 litrów pojemności.
Thalia cierpi na te same dolegliwości, co Clio II. Zdarzają się chociażby wycieki oleju (uszczelniacze miski olejowej, pokrywy zaworów, simmering łączący silnik ze skrzynią biegów), antena dachowa czasami przepuszcza do wnętrza wodę. Często dają o sobie znać zapiekające się lub nieszczelne cylinderki w układzie hamulcowym. W zawieszeniu standardową naprawą jest wymiana łączników stabilizatorów.
Figle płata też elektronika. Szwankują ciekłokrystaliczne wyświetlacze, śniedzieją styki w reflektorach, psują się przekaźniki elektrycznie sterowanych szyb, czy centralny zamek. Usterka styku pod fotelem powoduje zapalenie kontrolki poduszek powietrznych, ponadto zdarzają się usterki cewek zapłonowych firmy Sagem (jednostki benzynowe), możliwe jest także pękanie tylnych sprężyn.
Wysokoprężne jednostki serii dCi są bardzo wrażliwe na jakość paliwa. Awaria wtryskiwaczy może nas kosztować nawet 4 tys. zł. Na szczęście oferta pojazdów używanych jest bardzo bogata, bez trudu uda nam się znaleźć bezwypadkowe, serwisowane auto z Polskiego salonu. Większość z nich będzie napędzana benzynowymi silnikami 1.4 w wersjach 8- i 16-zaworowej. Obie to udane konstrukcje, które nie dostarczają właścicielom zbędnych wrażeń, ponadto całkiem dobrze znoszą potraktowanie instalacją LPG.
Na korzyść Thalii przemawia również stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2013-09-10