chceauto.pl
x
C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć!

C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć!

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2012-04-24 Opinie
Citroen C4 Picasso zadebiutował w połowie 2006 roku. Kilka miesięcy później (premiera w styczniu 2007) w ofercie francuskiej marki pojawiła się też jego wydłużona wersja o nazwie C4 Grand Picasso.

Oba auta powstały w oparciu o płytę podłogową i przy wykorzystaniu podzespołów z kompaktowego C4. Mniejsza – pięcioosobowa - odmiana mierzy 4 470 mm długości 1 830 mm szerokości i 1 680 mm wysokości. Samochód w siedmioosobowej specyfikacji Grand (dwa dodatkowe fotele montowane w bagażniku) jest nieco dłuższy (4 590 mm) i odrobinę wyższy (1 710 mm). Rozstaw osi, niezależnie od modelu, to gwarantujące sporo miejsca w kabinie 2 728 mm.

Citroen C4 Grand Picasso
Citroen C4 Grand Picasso
Pięcio i siedmioosobowa odmiana różni się jednak znacznie konstrukcją tylnego zawieszenia. C4 Grand Picasso otrzymał układ, w którym za amortyzację – tak jak w samochodach ciężarowych – odpowiadają miechy powietrzne. Dzięki temu auto oferuje wyższy komfort jazdy, kierowca ma też możliwość regulacji prześwitu tylnej osi.

W porównaniu do swojego poprzednika – Citroena Xsara Picasso – samochód może się pochwalić zdecydowanie nowocześniejszym nadwoziem. We wnętrzu nie najdziemy już twardych plastików, w większości egzemplarzy nie można też narzekać na staranność wykończenia (wnętrze nie skrzypi i nie trzeszczy). Pasażerowie mają do dyspozycji dużo przestrzeni, w desce rozdzielczej ukryto kilka (nie zawsze pojemnych) schowków.

Citroen C4 Picasso
Citroen C4 Picasso
Kabina C4 Picasso ma jednak również wady. Nie wszystkim spodoba się np. francuskie podejście do ergonomii. Większość przycisków sterujących funkcjami samochodu przeniesiona została na rdzeń kierownicy (kręci się tylko jej wieniec), informacje o prędkości czy parametrach pracy silnika wyświetlane są na ciekłokrystalicznym ekranie na szczycie konsoli środkowej (w lepiej wyposażonych egzemplarzach można nawet zmieniać jego barwę), radio schowane zostało pod specjalną maskownicą. Przyzwyczajenia wymaga ponadto sterowanie klimatyzacją. Kierowca i pasażer przedniego fotela mają dwa osobne pulpity sterujące, co jest akurat dobrym rozwiązaniem, niestety zastosowane na nich przyciski są mikroskopijnie małe.

Mimo tych kilku niedogodności właściciele C4 Picasso przeważnie są z auta zadowoleni. Samochód cieszy się opinią raczej niezawodnego, oferuje też jedno z największych wnętrz w klasie. Plusem wersji Grand jest też łatwość składania foteli trzeciego rzędu, w przeciwieństwie do konkurencyjnych pojazdów czynność ta nie sprawia większych trudności.

Citroen C4 Grand Picasso
Citroen C4 Grand Picasso
Nie oznacza to jednak, że eksploatacja C4 Picasso zawsze przebiega bezproblemowo. Samochód czasami zaskakuje użytkownika drobnymi usterkami instalacji elektrycznej, ale trzeba przyznać, że jak na tak naszpikowane elektroniką auto, jest ich zaskakująco mało. Często przepalają się żaróweczki podświetlenia deski rozdzielczej, przestają składać się lusterka lub pojawiają się błędy w układzie poduszek powietrznych (najczęściej to wina luźnych kostek pod fotelami przednimi), awarii ulegają też spryskiwacze reflektorów.

Niestety, dość często problemy sprawia pneumatyczne tylne zwieszenie wersji Grand Picasso. Same miechy powietrzne szybko się przecierają (uchodzi z nich powietrze) a ich naprawa (wymiana) możliwa jest niemal wyłącznie w autoryzowanej stacji obsługi. To samo dotyczy również drugiego kluczowego elementu układu pneumatycznego – kompresora. Na szczęście, z jego naprawą poradzą sobie również nieautoryzowane warsztaty, dzięki czemu usunięcie usterki tego elementu nie powinno kosztować więcej niż tysiąc złotych (w ASO ponad trzy tysiące).

Kiepska opinia przylgnęła do sterowanych automatycznie skrzyń biegów typu MCP. Citroen oferował C4 Picasso zarówno z pełni automatycznymi, jak i zautomatyzowanymi skrzyniami biegów (zdecydowana większość na rynku wtórnym).

Citroen C4 Grand Picasso
Citroen C4 Grand Picasso
Chociaż, przynajmniej teoretycznie, oba rozwiązania powinny świetnie sprawdzać się w typowo rodzinnym samochodzie, w rzeczywistości tak nie jest. Dobrze radzą sobie jedynie zwykłe skrzynie automatyczne, które – mimo że niezbyt trwałe – zapewniają autu niezłą dynamikę. Tego samego nie można jednak powiedzieć o zautomatyzowanych przekładniach MCP, których działanie wielu kierowców uznać może za irytujące. Moment zmiany biegu trwa bardzo długo i przeważnie zakończony jest mocnym szarpnięciem o ile kierowca, w odpowiednim momencie, nie ujmie gazu. W praktyce oznacza to, że eksploatacja auta ze skrzynią MCP wymaga nie tylko przyzwyczajenia i wprawy, ale też rozwagi. Długie zmiany biegów sprawiają, że wyprzedzanie staje się czasami niebezpieczne.

W przypadku tego rodzaju skrzyni na szybkie zużycie narażone jest też sprzęgło i koło dwumasowe (naprawa ok. 2 tys. zł). Skrzynie MCP są jednak łatwiejsze w naprawach niż zwykłe „automaty” i zużywają przeważnie nawet o dwa litry paliwa mniej.

Citroen C4 Picasso
Citroen C4 Picasso
Na szczęście, na tym lista typowych przypadłości i słabych punktów C4 Picasso się kończy. Szeroka gama jednostek napędowych pozwala łatwo dopasować pojazd do swoich potrzeb, wszystkie silniki mogą się pochwalić raczej dobrą opinią. W przypadku jednostek wysokoprężnych trzeba pamiętać o fabrycznym filtrze cząstek stałych, który co jakiś czas, wymaga uzupełniania specjalnego płynu (eloys/infineum). Żywotność filtra cząstek stałych, w zależności od sposobu i warunków eksploatacji, waha się między 120-200 tys. km. Koszt jego wymiany to między 2 a 3 tysiące złotych.

Opinie i komentarze na temat artykułu

Pawellll
3 maja 2012
To auto ogolnie jest ok ,ale troche takie jednorazowe ,np prowadzenia zderzaka wszytsko jednorazowe i wiele mozna by wymieniac ale najgorsze w przypadku citroena to serwis w polsce ,
Samochod ma wady poprodukcyjne np rozwalajace sie wygluszenie maski /rozchodzi sie/ale serwis w polsce tego nie wymienia na gwarancji bo musialby wymienic wszystkim prawie a wiec za duzy koszt wymiany,
Generalnie cos naprawic na gwarancji to duzy problem w Citroenie i wymaga cierpliwosci.
Bogusław
3 maja 2012
Bardzo ciekawy artykuł, w którym jednak za mało napisano o silnikach zastosowanych w tym samochodzie. Silniki z rodziny HDI obok jednostek JTD Fiata są obecnie uważane za najlepsze dizle ( nie psują się tak jak niemieckie 2.0 TDI VW ). Sam tytuł jest też małą insynuacją ( autor zapewne chce żeby tak było). Czytając ten artykuł ma się wrażenie, że autor raczej skupił się na wadach tego samochodu ( większość mediów w Polsce należy do niemieckiej konkuręcji) stąd taki a nie inny wydzwięk tego artykułu.
Gość
3 maja 2012
Mam Citroena z MCP i jestem bardzo zadowolony. Wystarczy delikatnie odpuszczać gaz przy zmianie biegów i żadnego szarpania nie ma. A jak ktoś się chce pościgać to ma łopatki przy kierownicy. Wystarczy trochę pomyśleć a nie pedał gazu wciskać do oporu.
Robert
3 maja 2012
od 10 lat jestem posiadaczem Citroena Xsara Picasso 1,8 benz. i jedynym kierowcą. Kupiłem ją (cytrynkę) w salonie. Uwierzcie lub nie, ale oprócz wymiany rury wydechowej niczego nie zmieniałem, tylko olej, filtry i śmiga , aż miło. Przeprowadziłem sie na wieś i tym autkiem po wyjęciu tylnych foteli przewiozłem prawie wszystkie meble, nie mówiąc juz o zakupach z Castoramy :) Teraz czas na picasso C4 tylko trochę mi brakuję kaski :]

1 stycznia 1970

1 stycznia 1970

C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć! - GALERIA ZDJĘĆ

C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć!C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć!C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć!C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć!C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć!C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć!C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć!C4 Picasso. "Francuz" może się nie psuć!

Zobacz także

Citroen e-C4 - coś więcej niż styl?

Citroen e-C4 - coś więcej niż styl? 2022-11-07

Koncern Stellantis posiada w swojej gamie wiele samochodów elektrycznych, które zbudowane są na współdzielonych podzespołach. Polityka konstruowania aut w oparciu o te same rozwiązania techniczne niesie za sobą wiele korzyści ekonomicznych i...
Citroen kończy produkcję minivanów

Citroen kończy produkcję minivanów 2022-04-24

Citroen wycofuje się z segmentu minivanów. Ostatni egzemplarz Grand C4 SpaceTourer wyjedzie z fabryki w hiszpańskim Vigo w czerwcu.Następcy tego modelu nie przewidziano. Zakończenie produkcji minivanów to efekt odwrócenia się europejskich kierowców od...
Używane samochody wciąż drożeją

Używane samochody wciąż drożeją 2022-04-26

Obserwowany w 2021 r. trend wzrostowy cen samochodów używanych nie hamuje - przeciętne auto kupowane na kredyt w okresie od stycznia do połowy marca 2022 r. kosztowało ponad 53 tys. zł. Tymczasem w całym ubiegłym roku, średnia wartość kredytowanego...
Euro NCAP. Genesis G80, GV80 i Citroen C4

Euro NCAP. Genesis G80, GV80 i Citroen C4 2021-05-26

Euro NCAP opublikowała wyniki testów dotyczących bezpieczeństwa trzech nowych modeli, które wjeżdżają do właśnie do europejskich salonów. Próbom poddano: Genssis G80, Genesis GV80 oraz nowego Citroena C4. Genesis zdecydował się na powrót do...
Nowy Citroen C4 w szczegółach

Nowy Citroen C4 w szczegółach 2020-07-03

Wygląd Citroena C4 nowej generacji nie był już tajemnicą, bo Francuzi zaprezentowali go jeszcze w czerwcu. Teraz jednak poznaliśmy szereg danych technicznych.]Nowy Citroen C4 ma 436 cm długości, 180 cm szerokości i 152,5 cm wysokości, a to wszystko...
Citroen C4 nowej generacji

Citroen C4 nowej generacji 2020-06-18

Citroen zaprezentował zdjęcia modelu C4 nowej generacji. Auto będzie dostępne również w wersji elektrycznej, jako e-C4.Citroen wciąż szuka koncepcji dla modelu C4. Przypomnijmy, że model ten debiutował jako klasyczny (choć nietypowo wystylizowany)...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS