Gaz LPG zyskuje na popularności w UE. To głównie zasługa Dacii, która jako jeden z nielicznych producentów oferuje swoje auta z fabrycznymi instalacjami gazowymi.
Gaz płynny LPG staje się hitem we Francji
Już w 2020 roku 1 na 5 sprzedanych samochodów marki Dacia posiadał instalację LPG. W pierwszym półroczu 2021 roku sprzedaż ta stanowi już 28 proc. całego wolumenu!
Rumuński producent jest jedyną marką na rynku oferującą dwupaliwowe zasilanie w całej gamie samochodów z silnikiem spalinowym. Dacia upowszechniła ofertę LPG, oferując zasilanie dwoma rodzajami paliwa pod symbolem TCe 100 LPG we wszystkich samochodach gamy złożonej z modeli Sandero, Sandero Stepway, Logan, Nowy Duster i Nowy Jogger.
LPG zyskuje na popularności na zachodzie
W efekcie tego jesteśmy właśnie świadkami skokowego wzrostu zainteresowania tym paliwem na rynkach Starego Kontynentu. Przykładowo we Francji rynek wzrósł czterokrotnie w pierwszym półroczu 2021 roku w porównaniu do tego samego okresu roku 2020
i piętnastokrotnie w porównaniu do roku 2019.
Rekordowy wynik jest w głównej mierze udziałem Dacii. W ubiegłym roku roku pojazdy tej marki odpowiadały aż za 78 proc. sprzedaży nowych samochodów wyposażonych w instalację LPG!
Francuzi docenili zalety LPG. To alternatywa dla diesli?
Przypominamy, że technologia zasilania silników spalinowych tym gazem istnieje w branży motoryzacyjnej od 1979 roku i zawojowała cały świat. Największymi fanami tego paliwa są kierowcy w: Korei, Rosji, Tajlandii, Meksyku i Turcjy. W Europie LPG cieszy się największym powodzeniem w takich krajach, jak: Polska, Ukraina czy Włochy.
Na całym świecie jeździ dziś 28 milionów samochodów napędzanych LPG. W Polsce ponad połowa nabywców nowej Dacii Sandero oraz Dustera wybiera samochody z fabryczną instalacją LPG.