chceauto.pl
x
E-GMP. Nowa płyta podłogowa Hyundaia

E-GMP. Nowa płyta podłogowa Hyundaia

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2020-12-26
Hyundai zaprezentował nową platformę Electric-Global Modular Platform (E-GMP), platformę przeznaczoną dla pojazdów elektrycznych.

E-GMP
E-GMP
Od 2021 r. E-GMP będzie stanowić bazę dla szeregu nowych pojazdów bateryjnych, w tym Hyundaia Ioniq 5 oraz pierwszego elektrycznego samochodu Kii.

Dzięki modularyzacji i standaryzacji, E-GMP jest mniej skomplikowana od dotychczas stosowanych platform. Umożliwia szybki i elastyczny rozwój konstrukcji, które mogą być stosowane w większości segmentów pojazdów, takich jak sedany, crossovery czy SUV-y. Korzystający z E-GMP, sportowy model będzie mógł przyspieszy od zera do 100 km/h w mniej niż 3,5 sekundy i osiągnie maksymalną prędkość wynoszącą 260 km/h.

E-GMP
E-GMP
E-GMP została zaprojektowana, aby zapewnić lepsze zachowanie na zakrętach i większą stabilność przy dużych prędkościach. Dążono do optymalnego rozłożenia ciężaru między przodem a tyłem konstrukcji oraz nisko położonego środka ciężkości. Założenia zrealizowano dzięki nisko zamontowanemu pakietowi akumulatorów oraz zastosowaniu silników elektrycznych umieszczonych w miejscu silnika spalinowego.

Wysokoobrotowy silnik elektryczny zapewnia lepsze właściwości jezdne pojazdów. Zastosowano wielowahaczowe tylne zawieszenie, z pięcioma wahaczami oraz pierwszą na świecie produkowaną masowo zintegrowaną oś napędowa, łączącą łożyska kół z wałem napędowym.

Platforma zapewnia bezpieczeństwo dzięki ramowej konstrukcji akumulatora wykonanej ze stali o ultra wysokiej wytrzymałości. Elementy ze stali tłoczonej na gorąco wokół akumulatora, zapewniając dodatkową sztywność.

E-GMP
E-GMP
Ponadto, wzmacniając konstrukcję sekcji nośnej znajdującej się przed deską rozdzielczą, inżynierowie byli w stanie zminimalizować wpływ zderzenia na układ elektryczny i akumulator.

E-GMP umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnętrzną dzięki długiemu rozstawowi osi, krótkim zwisom przednim i tylnym oraz smukłej desce rozdzielczej. Dzięki zamontowaniu akumulatora pod podłogą uzyskano płaską podłogę w kabinie. Zapewnia to więcej miejsca na nogi dla pasażerów, jednocześnie umożliwiając różne ustawienia przednich i tylnych siedzeń.

Akumulator - zamontowany między przednią i tylną osią kół - będzie najbardziej pojemnym, jaki kiedykolwiek stworzył Hyundai. Udało się to osiągnąć dzięki między innymi zwiększonej wydajności chłodzenia. Dzięki gęstości energii zwiększonej o około 10% w porównaniu z istniejącą technologią, akumulatory są lżejsze oraz można je zamontować niżej, zyskując więcej miejsca w kabinie.

Układ napędowy
Układ napędowy
Nowy kompaktowy system zasilania elektrycznego składa się z mocnego silnika, przekładni i falownika. Te trzy komponenty są zespolone w jednym kompaktowych rozmiarów module.

Silnik jest sterowany przez moduł falownika, który posiada półprzewodniki wykonane z węglika krzemu (SiC). Silnik ten pozwala zwiększyć wydajność systemu o około 2~3 procent, co oznacza, że ​​samochód może przejechać o około 5 procent dłuższy dystans przy tej samej pojemności akumulatora.

Platforma umożliwia zastosowanie napędu tylnego lub na wszystkie koła, przy zastosowaniu dodatkowego silnika na przedniej osi. Układ napędu na cztery koła będzie pozwalał na rozłączenie połączenia pomiędzy przednim silnikiem i przednimi kołami.

Wszystkie pojazdy oparte na platformie E-GMP używają jednego znormalizowanego typu modułów akumulatorów. Moduły składają się ze standardowych ogniw i mogą występować w różnych ilościach.

Układ napędowy
Układ napędowy
Większość istniejących pojazdów elektrycznych i infrastruktura szybkiego ładowania zapewnia ładowanie od 50kW do 150kW dla pojazdów elektrycznych wyposażonych w instalację 400 V. Rozwój infrastruktury 800V z mocą ładowania do 350kW pozwoli na jeszcze szybsze ładowanie.

E-GMP standardowo oferuje możliwość ładowania 800V i umożliwia ładowanie 400V bez potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń lub adapterów. Jest to pierwsza na świecie, opatentowana technologia, która obsługuje silnik i falownik w celu zwiększenia napięcia z 400V do 800V w celu zapewnienia stabilnego ładowania.

Samochód elektryczny oparty na E-GMP może dysponować zasięgiem ponad 500 km przy w pełni naładowanym akumulatorze (zgodnie z WLTP). Co więcej, może naładować się do 80 procent w zaledwie 18 minut. Natomiast zaledwie 5 minut wystarczy na uzyskanie 100 km zasięgu.

E-GMP
E-GMP
Nowo opracowana zintegrowana jednostka sterująca ładowaniem (ICCU) E-GMP stanowi ulepszenie istniejących ładowarek pokładowych (OBC), które zazwyczaj umożliwiają przepływ energii elektrycznej tylko w jednym kierunku z zewnętrznego źródła zasilania. ICCU dysponuje nową funkcją Vehicle-to-Load (V2L), która umożliwia oddawanie energii z akumulatora pojazdu bez dodatkowych komponentów. Dzięki temu samochód oparty o E-GMP może zasilać inne urządzenia elektryczne (110/220V).

Funkcja V2L może dostarczyć do 3,5 kW mocy, co umożliwia zasilanie średniej wielkości klimatyzatora oraz 55-calowego telewizora do 24 godzin.

E-GMP będzie stanowić podstawę planów grupy Hyundai dotyczących wprowadzenia łącznie 23 modeli zelektryfikowanych, w tym 11 występujących wyłącznie z napędem elektrycznym oraz sprzedaży ponad 1 miliona pojazdów elektrycznych na całym świecie do 2025 roku.

Utworzona w sierpniu 2020 roku submarka Ioniq, dedykowana samochodom elektrycznym, wprowadzi na rynek do 2024 roku trzy czysto elektryczne modele o nazwach 5, 6 i 7.




E-GMP. Nowa płyta podłogowa Hyundaia - GALERIA ZDJĘĆ

E-GMP. Nowa płyta podłogowa HyundaiaE-GMP. Nowa płyta podłogowa HyundaiaE-GMP. Nowa płyta podłogowa HyundaiaE-GMP. Nowa płyta podłogowa HyundaiaE-GMP. Nowa płyta podłogowa HyundaiaE-GMP. Nowa płyta podłogowa HyundaiaE-GMP. Nowa płyta podłogowa HyundaiaE-GMP. Nowa płyta podłogowa Hyundaia

Zobacz także

SsangYong Torres EVX - elektryk na milion kilometrów

SsangYong Torres EVX - elektryk na milion kilometrów 2024-12-24

SsangYong ostrożnie podchodzi do elektromobilności. Koreański producent w swojej flocie ma raptem dwa modele elektryczne i oba są konwersjami modeli spalinowych - najpierw pojawiło się Korando e-Motion, a w marcu 2023 roku ofertę wzbogacił także...
Nissan Ariya Evolve+ 394 KM e-4orce - rodzinno-sportowy elektryk

Nissan Ariya Evolve+ 394 KM e-4orce - rodzinno-sportowy elektryk 2024-12-22

Nissan jest marką, która w istotnym stopniu przyczyniła się do globalnego rozwoju elektromobilności. Zaprezentowany w 2009 roku model Leaf był jednym z pierwszych (o ile nie pierwszym) przystępnym cenowo elektrykiem oferowanym niemal na całym globie....
Ford Mustang Mach-E GT - zacięcie broni swojej nazwy

Ford Mustang Mach-E GT - zacięcie broni swojej nazwy 2024-09-08

Ford Mustang Mach-E wprowadzony został na rynek w 2020 roku i była to jedna z głośniejszych premier co najmniej ostatniej dekady. W końcu pierwszy raz logo z galopującym mustangiem pojawiło się na innym aucie niż dwudrzwiowe coupe czy cabrio. I to...
Honda e:NY1 - nietypowa nazwa dla nietypowego elektryka

Honda e:NY1 - nietypowa nazwa dla nietypowego elektryka 2024-08-15

Honda zdaje się podchodzić do elektromobilności z dużą ostrożnością, ale i ze sporą dawką fantazji. Pokazana w 2019 roku Honda e zauroczyła wielu, ale też nie odniosła rynkowego sukcesu. Między innymi dlatego, że samochód ten nie do końca...
Maxus Mifa 9 - elektryczny super luksusowy van prosto z Chin

Maxus Mifa 9 - elektryczny super luksusowy van prosto z Chin 2024-08-11

Maxus to jedna z pierwszych chińskich marek, która postanowiła spróbować swoich sił na polskim rynku. W jej ofercie jeden model szczególnie przykuł moją uwagę, bo na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma konkurencji i skutecznie zagospodarowuje...
Audi A6 e-tron. Elektryczna nowość

Audi A6 e-tron. Elektryczna nowość 2024-08-04

Audi wprowadza na rynek zupełnie nowe A6 e-tron z nadwoziami Sportback i Avant. Jest to drugi model zbudowany na platformie PPE i pierwszy model z koncepcją niskiej podłogi.

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS