chceauto.pl
x
Mercedes-Benz Vision EQS

Mercedes-Benz Vision EQS

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2019-09-11
Czy tak wyglądać będzie elektryczna klasa S przyszłości?

Mercedes-Benz Vision EQS
Mercedes-Benz Vision EQS
Producent deklaruje, że mamy do czynienia ze ”studium, które stanowi zapowiedź nowego wymiaru zrównoważonego luksusu”. Wszelkie porównania do elektrycznego wcielenia jednej z kolejnych generacji klasy S wydają się więc uprawnione.

Ogromne wrażenie robi sam wygląd nadwozia. Niespotykane, ”rozciągnięte” proporcje Vision EQS – tworzące tzw. ”jeden łuk” – sprawiają, że pojazd przenosi język projektowania Mercedesów z rodziny EQ w nowy wymiar. Płynne, a zaraz mocno ”wyrzeźbione” linie nadwozia nadają prototypowi majestatyczny wygląd. Jego charakterystyczną cechą jest przecinający nadwozie w poziomie niebieski ”pas świetlny”. Luksusowy charakter podkreślają wieloramienne 24-calowe obręcze, które swoim wyglądem nawiązują do wzornictwa biżuterii.

Mercedes-Benz Vision EQS
Mercedes-Benz Vision EQS
Do futurystycznych rozwiązań należą reflektory DIGITAL LIGHT z czterema modułami soczewek holograficznych, zintegrowane z nieprzerwanym 360-stopniowym pasem świetlnym (okala samochód dookoła). Z jednej strony współtworzą one typowy dla Mercedesa łagodny wygląd, a z drugiej pozwalają na niemal nieograniczoną liczbę wariantów oświetlenia i oferują perspektywę tego, czego możemy spodziewać się po przyszłych konfiguracjach oświetlenia w samochodach Mercedes-Benz.
229 podświetlanych, pojedynczych gwiazd tworzy z tyłu płynnie wkomponowany w nadwozie pas świetlny i sprawia, że gwiazda marki ”lśni” w nieznany dotąd sposób.

Interakcja między Vision EQS a jego otoczeniem nie ogranicza się tylko do świateł. Cyfrowy przedni grill, który jako pierwszy na świecie ma formę matrycy świetlnej składającej się z 940 diod LED, oferuje nowy poziom precyzyjnej, trójwymiarowej(!) sygnalizacji.

Mercedes-Benz Vision EQS
Mercedes-Benz Vision EQS
Kabina VISION EQS czerpie inspiracje ze świata luksusowych jachtów. Po raz pierwszy cała deska rozdzielcza ”stapia się” z nadwoziem za pomocą górnych elementów wykończenia. Wyjątkową atmosferę zapewnia wybór materiałów zastosowanych w kabinie. Firma systematycznie rozwija wykorzystanie materiałów ekologicznych i używa zarówno okładzin tradycyjnych, jak i tych zaawansowanych technologicznie. Wysokiej jakości mikrofibra DINAMICA w kolorze krystalicznej bieli, wykonana z przetworzonych butelek PET, spotyka się tu z wykończeniami z drewna klonowego oraz syntetyczną skórą o fakturze podobnej do skóry nappa. Do pokrycia podsufitki wykorzystano specjalną, wysokiej jakości tkaninę z dodatkiem przetworzonego plastiku ”oceanicznego”.

Mercedes-Benz Vision EQS
Mercedes-Benz Vision EQS
Dzięki silnikom elektrycznym przy przedniej i tylnej osi oraz akumulatorowi zintegrowanemu z podłogą Vision EQS może pochwalić się doskonałym rozkładem mas. Auto wyposażono w elektryczny napęd na wszystkie koła ze zmiennym rozkładem momentu obrotowego i akumulatorem zamontowanym głęboko w podłodze, pomiędzy osiami. Dzięki mocy ponad 350 kW i momentowi obrotowemu o wartości około 760 Nm Vision EQS przyspiesza od 0 do 100 km/h w mniej niż 4,5 sekundy.

Baterie akumulatorów mają pojemność około 100 kWh. Mercedes deklaruje zasięg do 700 km w cyklu WLTP. Zakładając moc ładowania na poziomie 350 kW (w Polsce nie ma obecnie ani jednej ładowarki o takiej mocy!), "tankowanie” akumulatora do 80 proc. pojemności trwa mniej niż 20 minut.


Mercedes-Benz Vision EQS - GALERIA ZDJĘĆ

Mercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQSMercedes-Benz Vision EQS

Zobacz także

Ford Mustang Mach-E GT - zacięcie broni swojej nazwy

Ford Mustang Mach-E GT - zacięcie broni swojej nazwy 2024-09-08

Ford Mustang Mach-E wprowadzony został na rynek w 2020 roku i była to jedna z głośniejszych premier co najmniej ostatniej dekady. W końcu pierwszy raz logo z galopującym mustangiem pojawiło się na innym aucie niż dwudrzwiowe coupe czy cabrio. I to...
Honda e:NY1 - nietypowa nazwa dla nietypowego elektryka

Honda e:NY1 - nietypowa nazwa dla nietypowego elektryka 2024-08-15

Honda zdaje się podchodzić do elektromobilności z dużą ostrożnością, ale i ze sporą dawką fantazji. Pokazana w 2019 roku Honda e zauroczyła wielu, ale też nie odniosła rynkowego sukcesu. Między innymi dlatego, że samochód ten nie do końca...
Maxus Mifa 9 - elektryczny super luksusowy van prosto z Chin

Maxus Mifa 9 - elektryczny super luksusowy van prosto z Chin 2024-08-11

Maxus to jedna z pierwszych chińskich marek, która postanowiła spróbować swoich sił na polskim rynku. W jej ofercie jeden model szczególnie przykuł moją uwagę, bo na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma konkurencji i skutecznie zagospodarowuje...
Audi A6 e-tron. Elektryczna nowość

Audi A6 e-tron. Elektryczna nowość 2024-08-04

Audi wprowadza na rynek zupełnie nowe A6 e-tron z nadwoziami Sportback i Avant. Jest to drugi model zbudowany na platformie PPE i pierwszy model z koncepcją niskiej podłogi.
Volkswagen ID.7 – elektryczny następca Passata?

Volkswagen ID.7 – elektryczny następca Passata? 2024-06-24

ID.7 to obecnie flagowy elektryczny model Volkswagena, przed którym postawiono wyjątkowo trudne zadanie – wiele wskazuje na to, że ma on zastąpić Passata, który w formie sedana zniknął z rynku. Skoro tak, to w ramach naszego testu wzięliśmy VW ID.7...
Cupra Born 58 kWh 231 KM – sportowy elektryczny hatchback

Cupra Born 58 kWh 231 KM – sportowy elektryczny hatchback 2024-03-22

Born to pierwszy elektryczny model marki Cupra, który na rynku zadebiutował w 2021 roku. Jest to naprawdę wyjątkowy samochód, bo przeciera szlaki w nowym segmencie – elektrycznych hot hatchy. To zbitek słów, który dla wielu osób już na początku...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS