Nissan Juke I FL 1.6 112 KM
Nissan Juke
Gdy w 2006 roku Nissan zakończył produkcję Almery i nie zaprezentował samochodu, który mógłby powalczyć w niezwykle wymagającym europejskim segmencie kompaktów, wydawało się, że jest to strzał w kolano.
Jednak sukces Qashqaia sprawił, że gdy w 2010 do produkcji wchodził Nissan Juke, nikt już nie patrzył na ten nietypowy pojazd z uśmiechem politowania, ale raczej z rosnącą uwagą.
Nissan Juke to crossover mniejszy od Qashqaia. Pod względem długości nadwozia (413,5 cm) oraz rozstawu osi (253 cm) to typowy przedstawiciel segmentu B, a więc miejskich pojazdów. Czy jednak komukolwiek przyjdzie do głowy porównywać ten pojazd np. z Oplem Corsą czy Fordem Fiestą? Oczywiście nie. Kluczem znów okazuje się bardzo nietypowa stylizacja, dzięki której nie da się Juke'a pomylić z żadnym innym samochodem oraz podniesione zawieszenie i wysokość nadwozia (157 cm). Ponadto Juke, jak na crossovera przystało, może być napędzany na oś przednią lub wszystkie koła.
Tu dochodzimy do kolejnych podobieństw do Qashqaia. W wersji przednionapędowej zawieszenie Juke'a to kolumny McPhersona z przodu oraz belka skrętna z tyłu. Jednak samochody czteronapedowe z tyłu posiadają, podobnie jak Qashqai, zawieszenie wielowahaczowe. Również sam układ napędu 4x4 wzorowany jest na tym zastosowanym w Qashqaiu. Nosi on nazwę "All Mode 4x4i" i w normalnych warunkach napędza niemal wyłącznie przednią oś. Jednak w razie potrzeby (poślizgu) elektronika automatycznie transferuje moment obrotowy na kola osi tylnej, aż do stosunku 50:50. Ponadto system potrafi przekazać do 50 proc. momentu na jedno z kół, co ma redukować ryzyko wystąpienia podsterowności w zakrętach.
Po raz kolejny okazało się, że Nissan ma nosa. Juke w 2010 roku trafił do salonów i chociaż w niemal niezmienionej formie jest sprzedawany m.in. w Japonii, Europie i Stanach zjednoczonych, wszędzie spotkał się z ciepłym przyjęciem. Nawet w Polsce model ten można coraz częściej spotkać na ulicach.
Nissan Juke jest oferowany z wolnossącym silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 i mocy 117 KM oraz z doładowanym wariantem tej jednostki o mocy 190 KM. Ponadto w ofercie znajduje się 110-konny diesel o pojemności 1.5 l. Auto dostępne jest w czterech wersjach wyposażenia: Visia, Acenta, Tekna i Shiro.
W 2018 roku do salonów trafił Nissan Juke po modernizacji. Wprowadzono między innymi nową osłonę wlotu powietrza (z motywem litery V) w kolorze ciemnego chromu, ciemniejsze oprawy reflektorów oraz ciemne klosze kierunkowskazów w lusterkach bocznych. Dodatkowo światła przeciwmgłowe w technologii LED są obecnie standardem od wersji Acenta.
W ofercie pojawiły się też nowe wzory 16- i 18-calowych felg ze stopów metali lekkich. Osoby lubiące stylistyczne eksperymenty mogą spersonalizować obręcze kół dzięki kolorowym wkładkom. W ramach programu personalizacji nadwozia dostępne są lakierowane akcesoria, w tym elementy wykończeniowe przedniego i tylnego zderzaka, wykończenia progów oraz nakładki na lusterka.
Niezależnie od wersji, każdy Nissan Juke jest standardowo wyposażony w klimatyzację, elektrycznie regulowane lusterka boczne, przednie i tylne szyby boczne sterowane elektrycznie, radio oraz światła do jazdy dziennej w technologii LED.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2018-11-15