Zwrot kosztu instalacji po
11000 km czyli po 7 miesiącach
Zużycie paliwa
16.2 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
42 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
9.8 s.
Prędkość maksymalna
173 km/h
UwagaŚredni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.
Nissan Pathfinder III 4.0 269 KM
Nissan Pathfinder
Nissan Pathfinder to samochód terenowy, który pojawił się na rynku w 1986 roku. Model ten sprzedawano również jako Nissan Terrano. Pojazd oparty był na ramie.
W 1996 roku debiutowała druga generacja Pathfindera (oznaczona R50), którą produkowano do 2004 roku, z liftingiem przeprowadzonym w 1999 roku. Samochód otrzymał już samonośne nadwozie, w odróżnieniu od kolejnej generacji Terrano, który wciąż budowany był na ramie.
5 lat później zakończono produkcję R50, samochód został zastąpiony przez III generację Pathfindera (R51).
Nissan Pathfinder III
Nissan Pathfinder III to najpopularniejsza w Polsce generacja tego modelu. Samochody te produkowane są w fabryce Nissana w Hiszpanii i jak na stosunkowo młody wiek cierpią na sporo usterek, choć cieszą się lepszą opinią niż blisko spokrewniona z Pathfinderem Navara.
W Nissanie Pathfinder III zdarzają się problemy z silnikiem wysokoprężnym, użytkownicy narzekają również na słabą jakość plastików, co powoduje, że wnętrze szybko zaczyna skrzypieć.
Pathfinder nieźle spisuje się w terenie dlatego warto szukać egzemplarzy, które nie mają za sobą eksploatacji offroadowej.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2013-09-03