Kolor, moc silnika czy wersja wyposażenia. Tym wszystkim kierować się możemy, gdy wybieramy się po nowy samochód do salonu. Problem w tym, że na nowe pojazdy stać jedynie kilka procent Polaków, wiec zdecydowana większość kupujących zadowolić się musi autem z rynku wtórnego. Jakimi cechami wówczas się kierujemy?
Jeśli przy poszukiwaniach auta z rynku wtórnego największą uwagę przywiązujesz do kwestii wielkości silnika i jego osiągów, jesteś wyjątkiem.
Jak wynika z raportu naszego działu analiz, opracowanego na podstawie zapytań kierowanych przez użytkowników platformy www.chcekupicauto.pl niecała 1/4 osób* korzystających z naszego systemu doradczego na pierwszym miejscu (priorytet oznaczony w naszym formularzu cyfrą 1) stawia osiągi samochodu. To zdecydowanie najmniej liczna grupa użytkowników.
Najwięcej kierowców chce, by ich nowy, używany samochód, zamiast przyjemności z jazdy, zapewniał im przyjemność z bezawaryjnej eksploatacji. Aż siedem, na dziesięć osób zaznaczyło w naszym formularzu, że najbardziej pożądaną cechą kolejnego samochodu ma być bezawaryjność.
Co pocieszające, jedynie co drugi korzystający z naszego systemu kierowca wskazał w formularzu, że priorytetem decydującym o wyborze konkretnego pojazdu jest cena zakupu. Wygląda na to, że z każdym rokiem stajemy się jednak bardziej rozważni. Dla zdecydowanej większości użytkowników naszego serwisu, drugim – po bezawaryjności – najczęściej wybieranym priorytetem dotyczącym przyszłego auta jest bowiem poziom bezpieczeństwa.
Zwłaszcza ta ostatnia informacja napawa nas optymizmem. Warto pamiętać, że chociaż w Polsce każdego roku dochodzi do porównywalnej liczby wypadków co w Niemczech, liczba ofiar śmiertelnych w naszym kraju jest aż siedmiokrotnie wyższa niż za Odrą! Dzieje się tak głównie z powodu podeszłego wieku jeżdżących po naszych drogach pojazdów. Z naszych badań wynika, że średni wiek auta w Polsce przekracza 14 lat. Mało kto pamięta, że EuroNCAP – czyli organizacja, która na przykładzie testów zderzeniowych bada poziom bezpieczeństwa nowych europejskich samochodów, powstała dopiero 13 lat temu. Jest więc o rok młodsza, niż większość aut jeżdżących po naszych drogach, które konstrukcyjnie tkwią w początku lat dziewięćdziesiątych.
* wartości nie sumują się do 100 procent, gdyż użytkownik może wybrać kombinację czterech priorytetów nadając im poszczególne wagi. Wyniki uzyskane na próbie niemal 5 tysięcy zapytań z grudnia 2010 roku.