Zwrot kosztu instalacji po
11000 km czyli po 7 miesiącach
Zużycie paliwa
9.5 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
25 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
14.1 s.
Prędkość maksymalna
155 km/h
UwagaŚredni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.
Renault Clio I 1.4 75 KM
Renault Clio
Renault Clio to jeden z najważniejszych modeli w całej historii tego francuskiego producenta. Ten należący do segmentu B samochód zadebiutował w 1990 roku, od razu zdobywając tytuł Samochodu Roku. Model ten produkowano przez osiem lat. W 1998 roku na rynek weszła zupełnie nowa II generacja Clio. Samochód odniósł tak duży sukces, że chociaż w 2005 roku do produkcji weszło Clio III, to ograniczoną do podstawowych wersji produkcję II generacji utrzymano aż do 2012 roku, czyli do debiutu Clio IV. Podobny zabieg zastosowano zresztą z Clio III, które jako Clio Collection produkowane jest równoległe z Clio IV.
Renault Clio I
Clio pierwszej generacji zadebiutowało w 1990 roku i z miejsca zdobyło prestiżowy tytuł „Samochodu Roku 1991”. Auto po licznych modernizacjach (w 1994 i 1996 roku) przetrwało w ofercie francuskiej marki przez osiem lat. Łącznie sprzedano ponad 4 miliony sztuk tego pojazdu.
Do typowych bolączek Clio I zaliczyć można wycieki płynów eksploatacyjnych (uszczelniacze miski olejowej, pokrywy zaworów, simmering łączący silnik ze skrzynią biegów, chłodnica). Na polskich drogach przyspieszonemu zużyciu ulegają elementy miękko zestrojonego zawieszenia (końcówki drążków kierowniczych, sworznie wahacza, tuleje).
Samochody z dużymi przebiegami dotykają również usterki łożysk kół i pękanie sprężyn amortyzatorów. Dużo niespodzianek potrafi też sprawić układ elektryczny. Szwankują m.in. centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby czy przełączniki świateł. Częstą przypadłością jest również przedostawanie się wody do wnętrza (antena). Z uwagi na ogólne wyeksploatowanie trzeba się też liczyć z usterkami takich elementów, jak np. rozrusznik czy alternator.
Mimo dobrego zabezpieczenia antykorozyjnego niektóre, nawet bezwypadkowe egzemplarze miewają problemy z rdzą. Pojawia się ona głównie na rantach nadkoli, drzwi oraz klapie bagażnika - są to jednak stosunkowo rzadkie i nie mające wpływu na jazdę niedogodności.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2013-09-05