Od momentu debiutu Seat Alhambra zmieniał się niewiele. Jedynie w 2000 roku przeprowadzono lifting zmieniając głównie przednią część nadwozia.
Alhambra ma opinię samochodu względnie bezawaryjnego. W starszych samochodach zdarzają się usterki cewek zapłonowych, pompy wody oraz skrzyni biegów. Regularnego serwisowanie wymaga również zawieszenie, ale za to trzeba winić stan polskich dróg. Zdarzają się usterki sprężarki klimatyzacji oraz awarie wycieraczek.
II generacja Seata Alhambry zaprojektowana została od podstaw. Tak, jak w przypadku poprzednika, samochód jest bliźniakiem produkowanego przez Volkswagena modelu Sharan. W zależności od wersji Alhambrą podróżować może pięć lub siedem osób. Na tle poprzedniej generacji samochód wyróżnia się m.in przesuwanymi tylnymi drzwiami. Z rozwagą należy podchodzić do benzynowych jednostek napędowych. Silniki z rodziny TSI cierpią z powodu wyciągających się łańcuchów rozrządu. Pierwszym objawem problemów jest głośna praca przypominająca nieco odgłos jednostki wysokoprężnej (zwłaszcza na wolnych obrotach). Wszystkie silniki mają bezpośredni wtrysk paliwa - oznacza to, że inwestycja w instalację gazową okazuje się być nieopłacalna (bardzo duży koszt przeróbki).
W 2015 roku Alhambrę poddano kuracji odmładzającej. Zmodernizowany model poznamy po nowych reflektorach przednich wykonanych w standardzie LED. Styliści zdecydowali się również przemodelować kształt osłony chłodnicy, w ofercie pojawiły się nowe wzory obręczy ze stopów lekkich. W kabinie inne są m.in. kierownica i – delikatnie zmodernizowana – konsola środkowa. Zadbano też o dodatkowe, chromowane elementy dekoracyjne. Podróż umilać może unowocześniony zestaw multimedialny Easy Connect z funkcją MirrorLing (dublowania ekranu smartfona na ekranie dotykowego wyświetlacza w pojeździe).
Standardem jest pokolizyjny hamulec. Na liście opcji pojawił się adaptacyjny tempomat z systemem awaryjnego hamowania i system ostrzegania o pojazdach znajdujących się w tzw. martwym polu. Zupełną nowością jest - oferowany za dopłatą - system adaptacyjnego zawieszenia DCC.
Paleta jednostek napędowych została gruntownie zmodernizowana. Producent chwali się, że w przypadku turbodoładowanych silników z bezpośrednim wtryskiem udało się ograniczyć apetyt na paliwo o 15 proc. W cennikach pojawiły się 2,0 l TDI oferowane w trzech wariantach mocy: 115 KM, 150 KM i 184 KM. Ofertę uzupełniły dwa silniki benzynowe TSI o mocy 150 KM lub 220 KM.
Nie licząc podstawowej wersji z silnikiem wyspkoprężnym, wszystkie pozostałe silniki mogą być zamawiane z dwusprzęgłową przekładnią DSG. Wysokoprężny 2,0 l TDI o mocy 150 KM może też występować z napędem 4x4.