Suzuki Celerio 1.0 68 KM
Suzuki Celerio to nowy miejski pojazd, który zastąpił w ofercie japońskiej marki Alto. Samochód zadebiutował na salonie w Genewie w 2014 roku.
Suzuki Celerio zbudowano na bazie pokazanego rok wcześniej prototypu A:Wind. Samochód jest znacznie większy od Alto, długość Celerio to 360 cm, szerokość wynosi 160 cm, a wysokość - 153 cm. Różnice w stosunku do Alto są więc pokaźne, o 10 cm zwiększyła się długość, o 6 cm - wysokość. Również o 6 cm większy jest rozstaw osi, który w Celerio wynosi 242,5 cm.
Większe wymiary zewnętrze i większy rozstaw osi oznaczają znacznie obszerniejsze wnętrze. Ponadto niemal dwukrotnie wzrosła pojemność bagażnika, która w Celerio wynosi 254 litry (w Alto było tylko 129 litrów).
Źródłem napędu Suzuki Celerio jest trzycylindrowy, benzynowy silnik wolnossący o pojemności 1.0 i mocy 68 KM. Standardowo jednostka napędowa współpracuje z manualną skrzynią biegów, w opcji dostępna jest przekładnia zautomatyzowana Auto Gear Shift.
Co ciekawe, silnik - mimo tej samej pojemności i mocy - jest dostępny w dwóch wariantach. Jeden z nich wyróżnia się zmienną fazą zaworów ssących i systemem automatycznego gaszenia na postoju, ma również nieco wyższą kompresję. To wszystko przełożyć się ma na niższe zużycie paliwa. Ta bardziej oszczędna wersja jednostki napędowej nie może być łączona ze zautomatyzowaną przekładnią.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2015-07-02