Zwrot kosztu instalacji po
8000 km czyli po 5 miesiącach
Zużycie paliwa
13.1 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
34 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
12.7 s.
Prędkość maksymalna
159 km/h
UwagaŚredni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.
Toyota Previa I 2.4 135 KM
Toyota Previa
Previa to jeden z tych samochodów z istnienia których mało kto zdaje sobie sprawę. Dzięki temu, za bardzo przyzwoite pieniądze kupić możemy pełnokrwistą Toyotę, która w dodatku - w zależności od wersji przewieźć może 7-8 osób! Previa to typowy van zbudowany z myślą o amerykańskim rynku. Dlatego właśnie samochody pochwalić mogą się dobrym wyposażeniem, większość z nich wyposażona jest w automatyczne skrzynie biegów (sterowane, na amerykańską modłę dźwignią przy kierownicy).
Toyota Previa I
Auta te bardzo chwalą sobie ich użytkownicy, przeklinają natomiast mechanicy. Tylko nieliczne warsztaty podejmują się ich naprawy, gdyż samochód słynie z niespotykanych rozwiązań technicznych. By wygospodarować więcej miejsca dla pasażerów jednostkę napędową usytuowano w podłodze, między fotelami. Rozwiązanie takie wpływa na komfort i dobre właściwości jezdne, sprawia jednak, że serwisowanie auta jest mocno utrudnione.
Pamiętajmy jednak, że to samochód japoński, więc jeśli uda nam się znaleźć zadbany egzemplarz do silnika - poza wymianami świec i oleju - właściwie nie powinniśmy zaglądać.
Samochody pierwszej serii produkowane były w latach 1990-2000. Poza usytuowaniem silnika ich największą wadą jest brak w ofercie silnika Diesla. Do wyboru są jedynie mocne jednostki benzynowe, które potęgują koszty eksploatacji. W zasadzie trudno wskazać typowe usterki. Awarie są rzadkie i przeważnie wynikają z zaniedbań eksploatacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że w razie usterki zdobycie części może się okazać trudne. Samochód występował w wersjach z napędem na tylne lub wszystkie koła.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2013-09-10