Montaż instalacji gazowej do samochodu z wtryskiem bezpośrednim jest nieco problemowy, a czasami nawet niemożliwy. Na rynku dostępnych jest kilka instalacji dedykowanych do tego typu aut, ale koszt ich założenia jest wyższy niż standardowo. Problem leży w konstrukcji wtryskiwaczy benzyny, które dzięki wtryskowi mieszanki utrzymują optymalną temperaturę pracy. Przy braku wtrysku benzyny wtryskiwacze szybko się przegrzewają i może dojść do ich zapieczenia. Dlatego, by chłodzić fabryczne wtryski, komputer sterujący instalacją LPG musi co pewien czas włączać wtrysk benzyny. Z tego względu, żeby nie narażać się na ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia wtryskiwaczy należy wybrać instalację renomowanego producenta i zamontować ją w dobrym warsztacie.
Hyundai i30 II FL 1.6 GDI 135 KM
Hyundai i30
Hyundai i30 to jeden z modeli, które ugruntowały pozycję koreańskiego producenta na rynku europejskim. Model ten debiutował w 2007 roku, początkowo importowano go z Korei, ale w 2009 roku uruchomiono produkcję w Czechach. Rok później i30 został poddany liftingowi.
W 2012 roku weszła do salonów druga generacja Hyundaia i30. W 2014 roku auto przeszło deliktany lifting. W sprzedaży pojawiła się wówczas usportowiona wersja Turbo.
Hyundai i30 II FL
Druga generacja Hyundaia i30 zadebiutowała na salonie we Frnakfurcie we wrześniu 2011 roku. Na początku roku następnego pierwsze samochody trafiły do salonów, równocześnie na salonie w Genewie pokazano odmianę kombi. Jesienią 2012 roku w Paryżu Koreańczycy zaprezentowali z kolei i30 II w wersji trzydrzwiowej (sprzedaż rozpoczęła się w 2013 roku).
Nadwozie nowego pięciodrzwiowego Hyundaia i30 ma 430 cm długości, 178 cm szerokości i 147 cm wysokości. Rozstaw osi to 265 cm. Pojemność bagażnika wynosi 378 litrów. I30 Wagon, czyli kombi jest aż o 185 mm dłuższe niż hatchback. Dzięki temu znacznie wzrosła pojemność bagażnika, która wynosi 528 litrów.
Z kolei wersja trzydrzwiowa otrzymała bardziej dynamiczną stylizację, przez co dość znacznie odbiega wyglądem od 5-drzwiowego hatchbacka i kombi.
W 2014 roku auto przeszło deliktany lifting. Wraz z nim w ofercie pojawił się usportowiony model i30 Turbo. Samochód wyróżnia się pakietem dodatkowego ospoilerowania, podwójnym zakończeniem układu wydechowego, nowymi, zintegorowanymi ze światłami dziennymi LED, bi-ksenonowymi reflektorami i aluminiowymi felgami w rozmiarze 18-cali.
Oprócz aluminiowych nakładek na pedały i nowego zestawu wskaźników z przodu zamontowano sportowe fotele - nad głowami pasażerów pojawiła się czarna podsufitka. Źródłem napędu jest znany z Kie Cee'd GT benzynowy silnik 1,6 l T-GDI. Wyposażona w turbosprężarkę i bezpośredni wtrysk paliwa jednostka rozwija moc 186 KM (o 18 mniej niż Kia) i dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 265 Nm. To wystarcza, by Hyundai i30 Turbo przyspieszał do 100 km/h w 8 sekund i rozpędzał się do prędkości maksymalnej 219 km/h.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2017-01-04