Uwaga Średni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.
Jaguar XK X100 4.2 395 KM - GALERIA ZDJĘĆ
Jaguar XK X100 4.2 395 KM
Jaguar XK
Jaguar XK to dwudrzwiowe auto sportowe dostępne z nadwoziem typu coupe lub kabrio. Pierwsza generacja zadebiutowała 1997 i produkowana była przez kolejne 9 lat. W 2006 roku pojawił się nowy model, który – z niewielkimi zmianami – oferowany jest przez brytyjską markę do dzisiaj. Model XK to bardzo rzadki widok na polskich drogach. Samochody z racji wysokiej ceny, niewielkiej praktyczności i dużego apetytu na paliwo nie cieszą się w u nas popularnością. Niestety odbija się to również na cenach serwisu – wiele – nawet podstawowych podzespołów – dostępnych jest jedynie w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Samochody nie są przesadnie awaryjne, ale twierdzenie, że nie sprawiają żadnych kłopotów byłoby nadużyciem. W polskich warunkach trzeba się przygotować na wydatki związane z częstymi remontami zawieszenia. Figle płatać też lubi rozbudowana elektronika.
Jaguar XK X100
Jaguar XK pierwszej generacji (typoszeregu X100) zastąpił w ofercie brytyjskiej marki model XJS. Pokaźnych rozmiarów coupe (4,76 m długości) przetrwało w ofercie brytyjskiej marki do 2006 roku. Samochody oferowane były w dwóch wersjach nadwoziowych – coupe i kabrio. Pod maskę trafiały wyłącznie ośmiocylindrowe silniki w układzie V (serii AJ – również z kompresorem) łączone z pięcio lub sześcio-stopniowym automatem. Chociaż auta serii X100 mają swoich wiernych fanów, z perspektywy nabywcy na rynku wtórnym prezentują się niezbyt ciekawie. Ponadprzeciętną awaryjność starszych egzemplarzy potęguje dodatkowo kiepski dostęp do części zamiennych i ogromny apetyt na paliwo.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.