Seat Arona 1.0 TSI 115 KM
Seat Arona
Seat Arona to niewielki SUV, w gamie pozycjonowany poniżej zaprezentowanego w 2016 roku SUV-a o nazwie Ateca. Aronę dziennikarzom pokazano w połowie 2017 roku, a publiczny debiut miał miejsce we wrześniu na salonie we Frankfurcie.
Seat Arona zbudowany został na nowej, modułowej platformie A0 MQB, którą po raz pierwszy w koncernie Volkswagena wykorzystano Seacie Ibiza. Arona ma niewielkie rozmiary: długość nadwozia to 413,8 cm, czyli tylko niespełna 8 cm więcej niż mierzy nowa Ibiza. Arona jest oczywiście znacznie wyższa (o 10 cm, mierzy 1543 mm) i ma o 1,5 cm większy prześwit.
Dodatkowe 8 cm długości spożytkowane zostały na zwiększenie ilości miejsca na tylnej kanapie oraz powiększenie bagażnika, który w Aronie ma 400 litrów pojemności.
Deskę rozdzielczą Seata Arona zaprojektowano wokół kierowcy, tak by jak najłatwiej było mu korzystać z wszelkich przełączników. Na konsoli środkowej wygospodarowano miejsce na ekran dotykowy o przekątnej 8 cali. Stanowi on centrum zarządzania system infotainment z funkcjami Apple CarPlay, Android Auto i Mirror Link umożliwiającymi pełną integrację ze smartfonem.
Seat Arona ma być samochodem bezpiecznym, o to by nie doszło do wypadku zadba szereg systemów bezpieczeństwa - automatycznego hamowania z monitorowaniem przestrzeni z przodu (Front Assist), adaptacyjny tempomat, monitorowania martwego kąta czy zmęczenia kierowcy. Dzięki temu samochód w teście zderzeniowym otrzymał notę 5 gwiazdek.
Seat Arona napędzany jest szeregiem silników TDI i TSI, również trzycylindrowych.
Seat Arona
Seat Arona zbudowany został na nowej, modułowej platformie A0 MQB. Samochód ma kompaktowe rozmiary. Długość nadwozia to 413,8 cm, czyli tylko niespełna 8 cm więcej niż mierzy Ibiza. Arona jest oczywiście znacznie wyższa (o 10 cm, mierzy 1543 mm) i ma o 1,5 cm większy prześwit. Dodatkowe 8 cm długości spożytkowane zostały na zwiększenie ilości miejsca na tylnej kanapie oraz powiększenie bagażnika, który w Aronie ma 400 litrów pojemności.
Deskę rozdzielczą Seata Arona zaprojektowano wokół kierowcy, tak by jak najłatwiej było mu korzystać z wszelkich przełączników. Na konsoli środkowej wygospodarowano miejsce na ekran dotykowy o przekątnej 8 cali. Stanowi on centrum zarządzania system infotainment z funkcjami Apple CarPlay, Android Auto i Mirror Link umożliwiającymi pełną integrację ze smartfonem.
Seat Arona ma być samochodem bezpiecznym, o to by nie doszło do wypadku zadba szereg systemów bezpieczeństwa - automatycznego hamowania z monitorowaniem przestrzeni z przodu (Front Assist), adaptacyjny tempomat, monitorowania martwego kąta czy zmęczenia kierowcy.
Seat Arona będzie napędzany szeregiem silników TSI i TDI. Gamę otwierają trzycylindrowe benzynowe silniki 1.0 TSI o mocy 95 lub 115 KM. Wyżej stoi silnik czterocylindrowy 1.5 TSI o mocy 150 KM. Fani Diesli mogą wybrać silnik 1.6 TDI w mocy 95 lub 115 KM. Seat Arona jest oferowany w jednej czterech wersji wyposażeniowych: Reference, Style, FR i Xcellence.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2021-01-27