chceauto.pl
x

Smart Fortwo I 0.7 75 KM

Smart Fortwo I 0.7 75 KM
Katalog samochodów
Zobacz porównaniedodaj do porównania
Oceń to auto
Oceń ten samochód jako pierwszy!
Rok produkcji
2007
Średnia cena
15 000 zł
Nadwozie
hatchback 3-drzwiowy
Skrzynia
Napęd
tylny
Średni przebieg
Dostępność auta
trudno kupićSporadycznie pojawiają się pojedyncze ofertyłatwo kupić
Pojemność
698 cm3
Silnik
benzyna

OSIĄGI Silnik z turbosprężarką

Moc
75 KM
0-100 km/h
13.3 s.
V max
145 km/h

KOSZTY

Spalanie
6.2 l benzyny na 100 km (średnie rzeczywiste zużycie paliwa)
Koszt przejechania 100 km
40 zł

SERWIS

Bezawaryjność
bardzo awaryjnyAwaryjność nie odbiega od średniej, można zaryzykowaćmało awaryjny
Koszt serwisu
drogiKoszt serwisowania wyraźnie odbiega od przeciętnej. In minus. tani
Rozmiar opon seryjnych
135/70 R15
175/55 R15

RANKING TÜV

Raport
2012
Miejsce
69 na 120 sklasyfikowanych
Awaryjność
10.6%
Średni przebieg
48 000 km

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT Czy bezpieczeństwo jest ważne?

Bezpieczeństwo
mało bezpiecznyNie jest źle, ale dobrze też nie... bezpieczny euroncap
Segment
A
Bagażnik
150 litrówTo nie bagażnik, a miejsce na nieduże zakupy
Ryzyko kradzieży
dużeMożna zostawiać auto otwarte, z kluczykami, a i tak nikt nie weźmie małe

MOŻLIWOŚĆ ZAŁOŻENIA INSTALACJI LPG

Zwrot kosztu instalacji po
10000 km czyli po 7 miesiącach
Zużycie paliwa
7.4 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
19 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
14.6 s.
Prędkość maksymalna
132 km/h

Smart Fortwo I 0.7 75 KM - GALERIA ZDJĘĆ

Smart Fortwo I 0.7 75 KMSmart Fortwo I 0.7 75 KMSmart Fortwo I 0.7 75 KMSmart Fortwo I 0.7 75 KMSmart Fortwo I 0.7 75 KMSmart Fortwo I 0.7 75 KMSmart Fortwo I 0.7 75 KMSmart Fortwo I 0.7 75 KM

Smart Fortwo I 0.7 75 KM

Smart Fortwo

Fortwo to pierwszy i najdłużej produkowany model Smarta. Auto opracowano jako dwuosobowy pojazd miejski - w zamyśle konstruktorów dwa Smarty zmieścić się miały na jednym miejscu parkingowym. Fortwo słynie z niezwykle mocnej, "skorupowej" karoserii zapewniającej wysoką sztywność konstrukcji w razie wypadku. Dzięki silnikom o niewielkich pojemnościach jest też tanie w utrzymaniu (niskie składki OC). Uwaga na tylny napęd!

Smart Fortwo I

Debiut nowej marki pojazdów o stricte miejskim charakterze odbył się w 1997 roku na salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie. Produkcyjna wersja pierwszego auta w gamie modelowej zaprezentowana została na salonie paryskim w 1998 roku. W momencie debiutu samochód nosił nazwę Smart City Coupe - przydomek Fortwo pojawił się przy okazji liftingu, który przeprowadzono w 2002 roku.

Smart fortwo ma tylko 2,5 m długości. Niewielkie wymiary wynikają z zamysłu konstruktorów - auto jest jedynym pełnoprawnym samochodem, zdolnym do parkowania prostopadłego na miejscach przeznaczonych do parkowania równoległego. Dwa Smarty zmieścić się więc mogą na jednym standardowym miejscu parkingowym.

By wygospodarować jak najwięcej miejsca w - mieszczącej zaledwie dwie osoby - kabie, w samochodzie zastosowano wiele nietypowych rozwiązań technicznych. Podobnie jak niegdyś w popularnym Maluchu - Fiacie 126p - silnik umieszczono z tyłu i napędza on koła tylne. Samą konstrukcję jednostek napędowych również uznać można za rzadko spotykaną. Silniki - zarówno benzynowe, jak i te o zapłonie samoczynnym - mają po trzy cylindry i standardowo wyposażone są w turbodoładwanie.

Chcąc ułatwić jazdę kierowcom o niewielkim doświadczeniu (konstruując auto, jak rzadko kiedy inżynierowie studiowali potrzeby zmotoryzowanych kobiet) moment obrotowy przekazywany jest przez sześciostopniową zautomatyzowaną skrzynię biegów (bez pedału sprzęgła). Przekładnia może pracować całkowicie automatycznie, możliwa jest również manualna, sekwencyjna zmiana przełożeń.

Jakie usterki trapią pierwszą generację popularnego malucha? Niestety, samochód - ogólnie rzecz ujmując - nie należy do zbyt trwałych. Koszty utrzymania potęguje również nietypowa konstrukcja. Wiele - z pozoru prostych - napraw (usterki alternatora) wymaga doświadczenia, wiedzy lub... demontażu jednostki napędowej.

W zależności od roczników w samochodzie oferowane były benzynowe silniki o pojemności 0,6 lub 0,7 l. Wszystkie charakteryzują się niezbyt imponującymi osiągami i - niestety - niską trwałością. Z uwagi na miejską eksploatację bardzo szybko pojawia się podwyższony apetyt na olej. Gdy silnik zaczyna konsumować znaczne ilości środka smarnego (często pojawia się przy tym charakterystyczny niebieskawy kolor spalin) jedynym ratunkiem pozostaje remont kapitalny (często przed osiągnięciem 100 tys. km). Na rynku oferowane są nawet gotowe zestawy naprawcze do Smartów obejmujące m.in nadwymiarowe pierścienie tłokowe. Remont silnika - w zależności od stopnia zużycia - to koszt między 2 a 4 tys. zł.

Kolejnym zawodnym elementem układu napędowego jest skrzynia biegów. Jej mechaniczne usterki trafiają się raczej rzadko, za to często zawodzi osprzęt. Notorycznie psują się np. elektryczne silniczki wybieraka i siłowniki sprzęgła. Gdy dojdzie do awarii skrzynia blokuje się na biegu - z uwagi na automatyczne sprzęgło problematyczne staje się nawet odholowanie auta. Podobny objaw (skrzynia przestaje reagować na polecenia kierowcy, a komputer informuje o jej usterce) daje też - niestety dość częsta - usterka czujnika światła stopu lub wiązki elektrycznej skrzyni. Ta często bywa też krytykowana przez użytkowników za zbyt wolną pracę.

Lepsze opinie od jednostek benzynowych zbierają wysokoprężne silniki 0,8 l CDI (konstrukcji Mercedesa) - prawidłowo eksploatowane pokonują między 200 a 300 tys. km bez remontu kapitalnego. Trzeba jednak pamiętać, że miejskie warunki eksploatacji szybko dają się we znaki turbosprężarce (podobnie zresztą, jak w silnikach benzynowych). Jej regeneracja kosztować będzie około 1 tys. zł.

Oprócz tego czasem przytrafić się mogą usterki elektryki (przepalające się żarówki świateł mijania - ich wymiana wymaga demontażu przedniego pasa), przestają działać zamki, lusterka czy szyby. Eksploatacja Smarta nie pochłonie fortuny, ale nie ma co sugerować się wielkością auta. W wielu przypadkach zdecydowanie tańsze w utrzymaniu okazują się być nawet samochody kompaktowe.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2014-08-11

Wersje

SILNIKI, NAPĘDY I SKRZYNIE

NADWOZIA

Oto nowy Smart Fortwo cabrio2015-08-28Smart Fortwo III generacji!2014-07-16Nowy Smart Fortwo za 39 700 zł2012-02-06Niepospolite auto do miasta2011-09-02Smart ma już 20 lat!2018-07-07Smart po liftingu. Teraz to Smart EQ2019-09-07

Smart Fortwo CRASHTEST

Smart Fortwo I 0.7 75 KM Opinie i komentarze

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS