Volvo XC60 II 2.0 B5 Mild Hybrid 250 KM
Volvo XC60
Volvo XC60 pojawiło się na rynku pod koniec 2008 roku. Samochód to odpowiedź marki na niewielkie auta premium z napędem 4x4 zaliczane do segmentu SUV. XC60 konkurować ma m.in. z BMW X3 czy Audi Q5.
Samochód szybko podbił serca i portfele kupujących, stając się bestsellerem marki. Klienci docenili ciekawą stylizację, bezpieczeństwo, kompaktowe nadwozie i podniesione zawieszenie.
W efekcie I generacja Volvo XC60 była najlepiej sprzedającym się modelem szwedzkiej marki. W latach 2008-2017 wyprodukowano niemal milion tych aut. Był to najlepiej sprzedający się SUV średniej wielkości w Europie oraz najchętniej kupowany model segmentu premium w Polsce.
W 2017 roku na salonie genewskim debiutowała druga generacja Volvo XC60.
Volvo XC60 II
Druga generacja Volvo XC60 debiutowała na salonie w Genewie w marcu 2017 roku.
Samochód bazuje na tej samej modułowej płycie podłogowej (SPA), na której zbudowano wszystkie nowe auta serii 90 (V90, S90, XC90). Nowa platforma dała stylistom dużą swobodę w kształtowaniu karoserii. Wraz z platformą SPA, XC60 otrzymało nowe wielowahaczowe zawieszenie z opcjonalnym zawieszeniem pneumatycznym z regulacją prześwitu obydwu osi.
XC60 ma wiele charakterystycznych dla marki akcentów stylistycznych, takich jak przednie reflektory z motywem a la młot Thora, czy tylne lampy przywodzące na myśl model V90.
Wnętrze kabiny przywodzi na myśl najnowsze, większe modele Volvo. Wszystkie funkcje są dostępne z poziomu centralnego ekranu dotykowego. Do wykończenia użyto wyłącznie naturalnych materiałów takich jak skóra, drewno i metal.
Długość nadwozia wynosi nowego Volvo XC60 wynosi 468,8 cm. To wartość o 4,4 cm większa w porównaniu do poprzedniego modelu. Rozstaw osi urósł aż o 10 cm. Dzięki temu udało się wygospodarować znacznie więcej miejsca na nogi pasażerów tylnej kanapy. Pod jej siedziskiem umieszczono schowek na tablet. Szerokość nowego SUV-a pozostała praktycznie bez zmian (211,7 cm, licząc z lusterkami). Samochód jest niższy od poprzednika o ok. 5 cm i mierzy ok. 166 cm.
Prześwit podwozia przy standardowym zawieszeniu wynosi 21,6 cm (wcześniej 23 cm), a przy zawieszeniu pneumatycznym – 21 cm. Ten opcjonalny element pozwala zwiększyć prześwit zawieszenia w trybie off-road do 25 cm. Pojemność bagażnika urosła do 505 litrów (wcześniej 493 l). Mimo, że samochód jest znacznie większy od poprzednika, udało się zmniejszyć jego wagę średnio o ok. 90 kg.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2021-01-31