chceauto.pl
x

Dacia Sandero I 1.4 75 KM

Dacia Sandero I 1.4 75 KM
Katalog samochodów
Rok produkcji
2010
Średnia cena
10 000 zł
Nadwozie
hatchback 5-drzwiowy
Skrzynia
ręczna
Napęd
przedni
Średni przebieg
Dostępność auta
trudno kupićOd czasu do czasu można trafić na ogłoszeniałatwo kupić
Pojemność
1390 cm3
Silnik
benzyna

OSIĄGI

Moc
75 KM
0-100 km/h
13 s.
V max
161 km/h

KOSZTY

Spalanie
7.3 l benzyny na 100 km (średnie rzeczywiste zużycie paliwa)
Koszt przejechania 100 km
47 zł

SERWIS

Bezawaryjność
bardzo awaryjnyAwaryjność nie odbiega od średniej, można zaryzykowaćmało awaryjny
Koszt serwisu
drogiDramatu nie ma, wiadomo, że auto kosztuje tani

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT Czy bezpieczeństwo jest ważne?

Bezpieczeństwo
mało bezpiecznyNie jest źle, ale dobrze też nie... bezpieczny euroncap
Segment
B
Bagażnik
320 litrówSzału nie ma, ale dramatu też nie
Ryzyko kradzieży
dużeMożna zostawiać auto otwarte, z kluczykami, a i tak nikt nie weźmie małe

MOŻLIWOŚĆ ZAŁOŻENIA INSTALACJI LPG

Zwrot kosztu instalacji po
12000 km czyli po 8 miesiącach
Zużycie paliwa
8.8 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
23 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
14.3 s.
Prędkość maksymalna
146 km/h

Dacia Sandero I 1.4 75 KM - GALERIA ZDJĘĆ

Dacia Sandero I 1.4 75 KMDacia Sandero I 1.4 75 KMDacia Sandero I 1.4 75 KMDacia Sandero I 1.4 75 KMDacia Sandero I 1.4 75 KMDacia Sandero I 1.4 75 KMDacia Sandero I 1.4 75 KMDacia Sandero I 1.4 75 KM

Dacia Sandero I 1.4 75 KM

Dacia Sandero

Dacia Sandero to wersja pięciodrzwiowa (hatchback) pierwszego modelu "nowej" Dacii, czyli Logana. Samochód debiutował w 2007 roku, a więc trzy lata po Loganie. Oba modele miały wspólne płyty podłogowe, silniki i inne rozwiązania techniczne.

Pierwsza generacja tego pojazdu przetrwała do 2012 roku, gdy zaprezentowano Sandero II, co nastąpiło równocześnie z debiutem Logana II. Oba modele trafiły do sprzedaży na początku 2013 roku.

Dacia Sandero I

Dacia Logan I pojawiła się na rynku w 2004 roku i od tego czasu, na wielu rynkach firmie udało się sprzedać grubo ponad milion tych pojazdów. Samochód opracowany został przez inżynierów Renault, korzystano również z doświadczeń Nissana. Płyta podłogowa stanowi rozwinięcie platformy Renault Modusa, zawieszenie przejęto z Renault Clio II, francuskie są również jednostki napędowe (stosowano je m.in. w Megane, Clio i Thalii) oraz skrzynie biegów.

W 2006 roku auto poddano drobnemu liftingowi, pojawiły się nowe wzory tapicerek, zmodyfikowano układ hamulcowy i skrzynie biegów. Poważniejsze zmiany dotknęły Logana w 2008 roku. Wówczas zmieniono nieco stylizację przedniej i tylnej części nadwozia oraz wygląd deski rozdzielczej, którą ujednolicono z wprowadzanym właśnie do sprzedaży hatchbackiem Sandero.

Oba modele są do siebie bardzo zbliżone, zarówno stylistycznie (nie dotyczy to oczywiście tylnej części nadwozia), jak i technicznie. Największą różnicę "robi" bagażnik, który w Loganie ma 510 litrów pojemności, a w Sandero - tylko 320 (przestrzeń bagażową można jednak zwiększyć poprzez złożenie tylnej kanapy).

W 2009 roku oferta została poszerzona o Sandero Stepway. To samochód, który stanowi imitację pojazdu terenowego. Stepway zyskał wyższe o 2 cm zawieszenie, plastikowe osłony na błotniki i progi oraz zarezerwowane dla tej wersji, oferowane w standardzie lakiery metaliczne. Samochód napędzany był tylko mocniejszymi wersjami jednostek napędowych (benzynową i Diesla), nie posiadał jednak napędu wszystkich kół.

Z kolei od 2007 roku w ofercie znajduje się olbrzymie kombi o nazwie Logan MCV. Dostępny w wersji 5- i 7-osobowej samochód oferuje bagażnik o pojemności 700 l, przez co praktycznie miażdży konkurencję. Logan MCV okazał się olbrzymim sukcesem sprzedażowym.

W Polsce największą wadą Dacii okazuje się być nazwa - marka nie kojarzy się nam najlepiej. Na innych rynkach samochód występuje jednak jako Renault czy Nissan, a to świadczy o dopracowaniu tej "niskobudżetowej" konstrukcji.

Dacie Logan/Sandero zapewniają całkiem sporo przestrzeni dla czterech dorosłych osób, oraz charakteryzują się komfortowym zawieszeniem. Oszczędności widać we wnętrzu, którego plastiki nie grzeszą jakością, podobnie jak "szmaciane" tapicerki. Minusem jest również brak możliwości złożenia tylnej kanapy w Loganie (za oparciem przebiega belka wzmacniająca).

A jak wygląda awaryjność? Auto wykorzystuje sprawdzoną przez lata technikę, dzięki czemu usterki są mu generalnie obce. Czasami przepalają się żarówki, ale wizyty w warsztacie ograniczają się przeważnie do czynności obsługowych.

8-zaworowe silniki benzynowe Renault to sprawdzone i niezawodne konstrukcje, natomiast jednostki 16-zaworowe narażone są na usterki zbyt szybko zużywających się cewek zapłonowych Sagema. Zdarzyć się mogą również wycieki oleju, a kierowcy narzekają także na głośną pracę (winę ponosi słabe wyciszenie wnętrza). Zdarzać się mogą również hałasy od zaworów (brak automatycznej kompensacji luzu), co wymaga ich regulacji. Ten problem częściej dotyka silniki eksploatowane na LPG, ale nie tylko.
Nie ma również co liczyć na dobre osiągi, szczególnie w wypadku jednostek o mniejszej pojemności.

Nieco gorzej może być w przypadku Diesli, które są wrażliwe na jakość paliwa, a więc łatwo uszkodzić wtryskiwacze, które nie są tanim elementem. Ponadto mogą zdarzać się wycieki oleju, a turbina ulega naturalnemu zużyciu. Najpoważniejszą usterką, jaka może się zdarzyć jest zużycie panewek. Usterek jest więc może mniej niż w silnikach benzynowych, ale są one bardziej poważne i kosztowne. Natomiast po stronie plusów silników Diesla trzeba zapisać naprawdę niskie zużycie paliwa.

Jak wspomnieliśmy, plastiki w Daciach nie grzeszą jakością, dlatego w używanych samochodach trzeba liczyć się z tym, że są porysowane, a wykładziny powycierane. Zdarzyć się również mogą ogniska rdzy - szczególnie w okolicach progów i wlewu paliwa.

Oczywiście kupując tego typu samochód trzeba przymknąć oko na takie dolegliwości, jak słaba ergonomia (kiepsko rozmieszczone pokrętła nawiewów) czy permanentny brak wyposażenia.

Wszystkie wyprodukowanie pod skrzydłami Renault Dacie oferują rewelacyjny stosunek ceny do wielkości. Trzy gwiazdki w testach zderzeniowych Euro NCAP w kompaktowym aucie, którego główną zaletą miała być cena, trzeba uznać za dobry wynik. Dacię oceniać trzeba cały czas w kontekście ceny, cały czas trzeba pamiętać, że ceny nowych egzemplarzy w wersjach najuboższych zaczynały się od około 30 tys. zł, co niesie określone konsekwencje.

Co ciekawe, analizując ogłoszenia można natrafić na sporo egzemplarzy z importu i są to zwykle samochody lepiej wyposażone, często z silnikiem Diesla. Minusem aut krajowych jest gorsze wyposażenie, co rekompensowane jest książką serwisową oraz możliwością sprawdzenia historii samochodu w salonie. Ogłoszeń o sprzedaży jest stosunkowo dużo, nieco trudniej trafić na Logana MCV.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2013-06-30

Wersje

ROCZNIKI

NADWOZIA

Dacia sprzedała już 3,5 mln samochodów2015-11-15Dacia Logan i Sandero. Cena kusi2012-10-24Nowe Logan i Sandero. Pierwsze zdjęcia!2012-09-18Dobry moment na zakup Dacii2011-05-12Dacia Logan i Sandero w szczegółach2020-09-29Dacia Logan i Sandero w nowej odsłonie2020-09-08

Dacia Sandero CRASHTEST

Ogłoszenia

Dacia Sandero

Dacia Sandero


12 400 zł
Dacia Sandero

Dacia Sandero

małopolskie

6 500 zł

Dacia Sandero I 1.4 75 KM - PODOBNE SAMOCHODY

Subaru Justy

Subaru Justy

1.0 70 KM benzyna2010hatchback 5drręcznaprzedni
cena średnia 16 000 zł
OCENY
Dostępność
Fiat Punto

Fiat Punto

1.2 69 KM benzyna2010hatchback 5drręcznaprzedni
cena średnia 14 000 zł
OCENY
Dostępność
Skoda Fabia

Skoda Fabia

1.2 HTP 70 KM benzyna2010hatchback 5drręcznaprzedni
cena średnia 13 000 zł
OCENY
Dostępność
Ford Fusion

Ford Fusion

1.4 80 KM benzyna2010hatchback 5drręcznaprzedni
cena średnia 14 000 zł
OCENY
Dostępność
Hyundai i20

Hyundai i20

1.2 78 KM benzyna2010hatchback 5drręcznaprzedni
cena średnia 12 000 zł
OCENY
Dostępność
Renault Clio

Renault Clio

1.2 75 KM benzyna2010hatchback 5drręcznaprzedni
cena średnia 11 000 zł
OCENY
Dostępność

Dacia Sandero I 1.4 75 KM Opinie i komentarze

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS