Mercedes - Benz B-klasa W246 250 211 KM
Mercedes - Benz B-klasa
Mercedes klasy B IKlasa B to odpowiedź Mercedesa na coraz popularniejszy w Europie segment minivanów. Samochód (generacja W245) zadebiutował na niemieckim rynku w 2005 roku, w ofercie polskiego importera znalazł się jednak nieco później.
Auto oferuje dużo przestrzeni dla pięcioosobowej rodziny, zapewnia też całkiem niezły komfort podróżowania, chociaż zawieszenie zestrojono raczej sztywno.
Samochód nie sprawia swoim użytkownikom większych problemów, chociaż często elektronika lubi płatać figle. Najczęściej naprawa polega na wykasowaniu z komputera błędów. Pierwsze egzemplarze miały też dość poważne problemy z rdzą. Pojawiała się ona głównie na wewnętrznej stronie drzwi i pokrywy bagażnika (w miejscach zabezpieczonym pastą). W 2008 roku auto przeszło niewielki lifting.
Mercedes klasy B IIII generacja Mercedesa klasy B debiutowała jesienią 2011 roku na salonie we Frankfurcie. Samochód zrywał z wizerunkiem minivana wypracowanym przez samochody I generacji. Auto miało 4359 mm długości, 1786 mm szerokości i 1557 mm wysokości. Było więc o 86 mm dłuższe, 9 mm szersze i aż o 46 mm niższe. Co więcej, opcjonalnie zamówić można było sportowe zawieszenie obniżające o kolejne 20 mm. Tym samym nowa klasa B zaczęła być klasycznym kompaktem.
Oferta jednostek napędowych obejmował silnik benzynowy 1.6 w dwóch wersjach mocy oraz wysokoprężny 1.8 również w dwóch wersjach mocy.
Jesienią 2014 roku na salonie paryskim pokazano klasę B po liftingu. Zmiany stylistyczne były niewielki, bardziej zmodernizowano ofertę jednostek napędowych. Nowością była wersja elektryczna.
Mercedes klasy B IIITrzecia generacja Mercedesa klasy B debiutowała jesienią 2018 roku na salonie w Paryżu. W porównaniu do poprzednika o 3 cm zwiększono rozstaw osi, skracając jednocześnie zwisy. Auto oparto o płytę podłogową MFA2, na której bazuje również klasa A.
Mercedes - Benz B-klasa W246
Druga generacja klasy B była pierwszym autem zbudowanym w oparciu o nową platformę podłogową, na której powstają również nowa klasa A i usportowiony model CLA. Samochód wytwarzany jest w Niemczech i na Węgrzech - jego głównymi rywalami są popularne minivany segmentu C, takie jak np. Renault Scenic czy Volkswagen Touran.
W 2014 roku samochód doczekał się faceliftingu. Aparycja karoserii zmieniła się tylko nieznacznie. Wprawne oko fana marki dostrzeże nowy kształt zintegrowanego z osłoną chłodnicy zderzaka przedniego, który otrzymał większe wloty powietrza. Inne są też reflektory wyposażone w zintegrowane, wykonane w technologii LED, światła do jazdy dziennej. Najbardziej wymagający klienci, jako opcję, mogą teraz wybrać światła LED High Performance.
Po stronie nowości zapisać też można inny kształt końcówek rur wydechowych i ledowe światła tylne. We wnętrzu zauważymy też bardziej obłe kształty paneli sterowana radiem i klimatyzacją oraz "wygładzone" zegary.
Zaporowe ceny sprawiają, że popularność modelu jest bardzo niewielka. Z tego względu trudno jak narazie mówić o typowych niedomaganiach tej generacji.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2018-11-17