Po rynkowej premierze 911 Turbo S, która miała miejsce w marcu, do oferty dołącza nowa generacja 911 Turbo z nadwoziami Coupé oraz Cabriolet. Samochód jest napędzany silnikiem o mocy 427 kW (580 KM), czyli o 30 kW (40 KM) wyższej niż w poprzednikach, czas potrzebny na przyspieszenie do 100 km/h w przypadku obu wariantów mieści się poniżej granicy 3 sekund – trwa 2,8 s (o 0,2 sekundy krócej).
Porsche 911 Turbo
Za sprawą 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego (plus 40 Nm), teraz bez limitu czasowego funkcji overboost, sprinty odbywają się jeszcze bardziej dynamicznie. Warto zauważyć, że przyspieszenie, moc oraz maksymalny moment obrotowy nowego 911 Turbo odpowiadają poprzedniej generacji 911 Turbo S.
Za przeniesienie napędu odpowiada 8-biegowa przekładnia PDK, skonfigurowana specjalnie dla wersji Turbo. Niezmieniona pozostała prędkość maksymalna, która wynosi 320 km/h. Po raz pierwszy 911 Turbo jest dostępne z opcjami takimi jak: pakiety sportowy i ograniczający masę własną, sportowe podwozie oraz sportowy układ wydechowy.
Porsche 911 Turbo
Najnowsza generacja 911 Turbo jest ponad dwa razy mocniejsza od pierwszego Turbo, które z 3-litrowego, 6-cylindrowego boksera z pojedynczym turbodoładowaniem uzyskiwało moc 260 KM.
Sześciocylindrowy bokser nowego 911 Turbo o pojemności 3749 ccm korzysta teraz z symetrycznych turbosprężarek VTG z elektrycznie sterowanymi zaworami bypass. W połączeniu z przeprojektowanym układem chłodzenia powietrza doładowującego i zastosowaniem piezoelektrycznych wtryskiwaczy poprawia to szybkość reakcji, osiągi, charakterystykę momentu obrotowego oraz swobodę we wkręcaniu się silnika na wysokie obroty.
Podwozie i nadwozie zostały poszerzone. Za sprawą dodatkowych 42 milimetrów w rozstawie przednich kół i nowych 20-calowych opon 255/35 poprawiono właściwości jezdne. Sterowanie aktywnym napędem na obie osie PTM jest teraz w stanie przenosić jeszcze więcej siły napędowej na przednie koła. Przyczepność skrętnej tylnej osi podnosi zwiększony o 10 mm rozstaw kół, a także opony 315/30 na obręczach o średnicy 21 cali – czyli o jeden cal większych niż z przodu.
Porsche 911 Turbo
Wydajniejszy jest zmodernizowany układ hamulcowy. Można go rozpoznać po standardowo montowanych stałych zaciskach w kolorze czerwonym. Przednie tarcze z żeliwa szarego mają średnicę 408 mm (+28 mm więcej niż wcześniej) i grubość 36 mm (+2 mm). Z tyłu zamontowano tarcze o grubości 30 mm i średnicy 380 mm.
Po raz pierwszy w 911 Turbo na życzenie dostępny jest sportowy układ wydechowy. Nowością są także dwa różne warianty podwozia: podczas gdy standardowe zawieszenie PASM oferuje większą rozpiętość pomiędzy sportowym charakterem a komfortem, to drugie - znacznie sztywniejsze, elektrycznie sterowane sportowe zawieszenie z obniżonym o 10 mm prześwitem - przynosi korzyści w zakresie zwinności prowadzenia. Skonfigurowano je z myślą o zwiększeniu dynamiki – by zapewnić jeszcze większą stabilność podczas jazdy z wysokimi prędkościami, na przykład gdy samochód jest wykorzystywany na torach wyścigowych. Dynamikę jazdy nowego modelu dodatkowo potęgują opcjonalny hydrauliczny system aktywnej stabilizacji przechyłów PDCC oraz ceramiczny układ hamulcowy PCCB z 10-tłoczkowymi stałymi zaciskami z przodu.
Porsche 911 Turbo
By „zmieścić” nowe podwozie, nadwozie poszerzono o 45 mm, w obszarze przednich kół do 1840 mm. Charakter auta podkreśla wyraziste przetłoczenie nowej przedniej pokrywy, a drogę standardowo oświetlają reflektory LED z systemem PDLS Plus. Tył nadwozia ma teraz dokładnie 1,90 metra szerokości (+20 mm).
Inne wyróżniki nowego 911 Turbo to udoskonalona, adaptacyjna aerodynamika, która obejmuje elektronicznie sterowane klapy chłodzącego powietrza z przodu, większy aktywny przedni spojler oraz znacznie większy, ruchomy spojler z tyłu. Wloty powietrza na tylnych błotnikach, tak charakterystyczne dla 911 Turbo, zasysają teraz powietrze procesowe, a nie chłodzące – tak jak wcześniej, a chłodnice powietrza doładowującego zostały umieszczone bezpośrednio w strumieniu powietrza pod tylną pokrywą. Design tylnego pasa dopełniają diodowy pas świetlny wraz z tylnymi lampami, a także nowa żaluzja grilla tylnej pokrywy z listwami wykończeniowymi w kolorze srebrnym.
Porsche 911 Turbo
Wygląd i osiągi samochodu można dodatkowo „wyostrzyć” dzięki opcjonalnym pakietom – ograniczającemu masę własną oraz sportowemu. Ten pierwszy, zarezerwowany dla Coupé, zmniejsza wagę pojazdu o 30 kg. To między innymi zasługa zastosowania lekkich, w pełni kubełkowych foteli, pominięcia tylnych siedzeń i wykorzystania mniej rozległej izolacji, co przy okazji oznacza, że kierowcy mogą cieszyć się jeszcze bardziej bezpośrednim brzmieniem silnika.
Pakiet sportowy obejmuje pakiet 911 Turbo Sport Design, a także dodatkowe akcenty w kolorze czarnym i wykończone włóknem węglowym plus tylne lampy Exclusive Design.
Porsche 911 Turbo
Podstawowe „składowe” nowoczesnego wnętrza odpowiadają tym w modelach 911 Carrera – na czele z koncepcją Porsche Advanced Cockpit i konsolą środkową Direct Touch Control. Środkowy ekran PCM ma teraz przekątną 10,9 cala.
Lista wyposażenia Porsche 911 Turbo obejmuje sportowe fotele z pełną, 14-kierunkową regulacją elektryczną, pakiet Sport Chrono, kierownicę sportową GT z łopatkami zmiany biegów i przełącznikami wielofunkcyjnymi oraz trybów jazdy, a także imponujące nagłośnienie przestrzenne BOSE®. Na dalszą personalizację pozwalają liczne opcje wyposażenia, w tym Porsche InnoDrive z adaptacyjnym tempomatem, Asystent utrzymania pasa ruchu z funkcją rozpoznawania znaków drogowych, asystent jazdy nocą, kamery 360° czy system audio Burmester High-End Surround Sound System.
Nowe modele można już zamawiać w salonach Porsche. 911 Turbo Coupé kosztuje od 918 tysięcy zł, a 911 Turbo Cabriolet wyceniono na 983 tys. zł.