Zwrot kosztu instalacji po
14000 km czyli po 9 miesiącach
Zużycie paliwa
15.8 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
41 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
4.6 s.
Prędkość maksymalna
275 km/h
UwagaŚredni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.
Porsche Panamera I 4.8 500 KM
Porsche Panamera
Porsche Panamera to jeden z pierwszych samochodów należących do nowego segmentu tzw. czterodrzwiowych coupe. Model ten zadebiutował na salonie w Szanghaju w 2009 roku i wkrótce potem wszedł do sprzedaży.
W odróżnieniu od kultowej 911-tki, Panamera posiada klasyczny układ napędowy, a więc silnik umieszczono z przodu, a napęd przekazywany jest na koła tylnej osi. Dostępne są również wersje czteronapędowe.
Ten fakt (umieszczenia silnika z przodu) oraz zastosowanie czterech drzwi, nie spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony ortodoksyjnych fanów marki. Musieli oni jednak przełknąć gorzką pigułkę, bowiem auto nie odniosło może tak wielkiego sukcesu jak Cayenne (który jest absolutnym bestsellerem wśród wszystkich modeli Porsche), ale nie okazało się niewypałem.
Porsche Panamera I
Pięciodrzwiowy fastback pojawił się w ofercie producenta ze Stuttgartu w 2009 roku. W połowie 2013 roku auto doczekało się liftingu. Zmodernizowaną wersję najłatwiej poznać po tyle, gdzie pojawiły się nowe światła, dłuższa i szersza szyba pokrywy bagażnika, a tablica rejestracyjna została przeniesiona na zderzak. Z przodu zmodyfikowano tylko zderzak, w którym pojawiły się większe wloty powietrza. Przy okazji liftingu gama dostępnych wersji została znacznie poszerzona. Pojawił się chociażby model Panamera S E-Hybrid, czyli pojazd o napędzie hybrydowym, zastępujący Panamerę Hybrid. Auto napędzane jest silnikiem spalinowym oraz elektrycznym. Obie jednostki napędowe w sumie generują 416 KM mocy, z czego silnik elektryczny dostarcza 95 KM (do tej pory tylko 47 KM). Jednostka elektryczna czerpie energię z baterii o pojemności 9,4 kWh, czyli 5 razy większej niż obecnie (1,7 kWh). Zmieniła się również technologia - nowe baterie są litowo-jonowe, wcześniej stosowano niklowo-metalowe. Baterie można ładować ze standardowego gniazdka sieciowego, a cały proces trwa około 4 godzin. Możliwe jest również podłączenie do gniazda o napięciu 380V (samochód posiada stosowne wyposażenie), wówczas czas ładowania spada do 2,5 godz. Porsche S E-Hybrid osiąga 100 km/h już po 5,5 s, a prędkość maksymalna wynosi 270 km/h.
W 2013 roku pojawiła się też wersja Executive, które cechują się większym o 15 cm rozstawem osi, dzięki czemu pasażerowie dwóch indywidualnych tylnych foteli mają dla siebie znacznie więcej miejsca. Dostępne były dwie odmiany Panamery: Turbo Executive i 4S Executive. Obie standardowo miały m.in. pneumatyczne zawieszenie.
W przypadku najstarszych aut z silnikami V8 problem sprawia wycierająca się powłoka tulei cylindrowych (z nikasilu). Problem objawia się m.in charakterystycznym stukaniem dochdzącym z okolic głowicy i - z reguły - zacyzna od 8 cylindra. Remont polegający na tulejowaniu bloku to wydatek od 15 tys. zł w górę.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2017-05-16