Seat Leon III FL 1.0 TSI 115 KM
Seat Leon
Seat Leon to kompakt, wersja hatchback modelu Toledo. Samochód, który debiutował w 1999 roku (rok po Toledo), zbudowano na płycie podłogowej wykorzystywanej w VW golfie IV, Audi A3 i Skodzie Octavii. Również silniki i wiele innych rozwiązań stosowanych było wymiennie we wszystkich wymienionych modelach.
Leona I generacji produkowano do 2005 roku. Wówczas debiutowała druga generacja, którą zbudowano na płycie VW Golfa V. Model ten przetrwał w produkcji do 2012 roku. Wtedy zaprezentowano nową generację Leona, która zbudowana została w oparciu o nową modularną płytę podłogową koncernu Volkswagen o nazwie MQB.
Seat Leon III FL
Seat Leon trzeciej generacji został zbudowany na nowej, modularnej płycie podłogowej koncernu Volkswagen o nazwie MQB. Samochód debiutował i wszedł na rynek w 2012 roku. W marcu roku 2013 pojawił się Leon SC, czyli wersja trzydrzwiowa, a we wrześniu tego samego roku na salonie we Frankfurcie debiutowało kombi.
Leon III to kolejny nowy model Seata po zaprezentowanych niewiele wcześniej miejskim Mii i Toledo. O ile jednak Mii jest bliźniakiem Volkswagena Up!, a Toledo - Skody Rapid, o tyle Leon otrzymał własną stylizację i jest pierwszym modelem, który otrzymał nowe, lekko zmodyfikowane logo marki.
Samochód ma 4,26 m długości, co oznacza, że wbrew panującej tendencji do powiększania nowych modeli, jest krótszy od obecnej generacji o 5 cm. Nie ma natomiast niespodzianki, jeśli chodzi o rozstaw osi. Jest on o 6 cm większy, co oznacza, że pasażerowie na tylnej kanapie będą mieli znacznie więcej miejsca niż obecnie.
Krótsze nadwozie i większy rozstaw osi oznaczają również krótkie zwisy nadwozia. Co ciekawe, udało się zwiększyć pojemność bagażnika z 340 do 380 litrów.
Od 2014 roku Leon dostępny jest w sportowej wersji Cupra, wówczas pod maskę trafił silnik 2.0 TSI o mocy 265 lub 280 KM. Jednocześnie zadebiutowały dwie wersje nadwoziowe - 3- i 5-drzwiowa. Rok później zaprezentowano Leona Cupra ST, czyli wersję kombi.
W lutym 2016 pojawił się Leon Cupra po kuracji wzmacniającej, która zaowocowała mocą 290 KM. Nazwany Cupra 290 samochód miał krótką historię, bowiem już jesienią zaprezentowano wersję o mocy 300 KM.
Równo rok później, a więc jesienią 2017 zadebiutował Leon Cupra R. W wersji ze skrzynią manualną model ten dysponował mocą 310 KM (z przekładnią DSG - 300 KM).
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2020-01-21