Montaż instalacji gazowej do samochodu z wtryskiem bezpośrednim jest nieco problemowy, a czasami nawet niemożliwy. Na rynku dostępnych jest kilka instalacji dedykowanych do tego typu aut, ale koszt ich założenia jest wyższy niż standardowo. Problem leży w konstrukcji wtryskiwaczy benzyny, które dzięki wtryskowi mieszanki utrzymują optymalną temperaturę pracy. Przy braku wtrysku benzyny wtryskiwacze szybko się przegrzewają i może dojść do ich zapieczenia. Dlatego, by chłodzić fabryczne wtryski, komputer sterujący instalacją LPG musi co pewien czas włączać wtrysk benzyny. Z tego względu, żeby nie narażać się na ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia wtryskiwaczy należy wybrać instalację renomowanego producenta i zamontować ją w dobrym warsztacie.
BMW 335i GT F34 306 KM
BMW 3
Seria 3 to najpopularniejszy reprezentant rodziny pojazdów BMW. Pierwsze auto tej serii - typoszereg
E21 - zadebiutowało w 1975 roku. W 1981 roku zaprezentowano kolejną generację - typoszereg
E30 - która przetrwała w ofercie aż do 1994 roku. Wtedy też na rynku pojawiło się (najpopularniejsze obecnie na polskim rynku wtórnym)
E36 produkowane aż do roku 2000. Kolejny model serii 3 - typoszereg
E46 - produkowany był w latach 1998 - 2006. Od 2005 roku w ofercie pojawił się typoszereg
E90, który oferowany był przez BMW do końca 2011 roku. Wtedy samochód zastąpiony został typoszeregiem
F30. Od 2019 na rynku obecna jest generacja
G20.
BMW 3 F34
BMW 3 GT to "powiększona" trójka oferowana w Europie od 2013 roku. Auto wyróżnia się nadwoziem typu hatchback przypominającym nieco "czterodzrzwiowe coupe". W połowie 2016 roku BMW zafundowało modelowi kurację odmładzającą. Zgodnie z przyjętą regułą zmiany w wyglądzie karoserii graniczyły się do pasów przedniego i tylnego. Auto otrzymało m.in. nowe, wykonane w technologii LED, reflektory (w tym przeciwmgłowe). Zmodernizowana karoseria mierzy dokładnie 4824 mm długości i legitymuje się rozstawem osi 2920 mm. W stosunku do standardowej trójki kierowca siedzi aż o 59 mm wyżej.
Klienci mają do wyboru trzy wersje wyposażeniowe: Sport Line, Luxury Line i M Sport. Niezależnie od wybranej opcji wszystkie modele – standardowo – otrzymują „inteligentne” wspomaganie kierownicy servotronic, dwustrefową klimatyzację automatyczną czy system dostępu bezkluczykowego.
Wszystkie silniki wykorzystują technologię BMW TwinPower Turbo. Ofertę otwierają trzy nowe jednostki benzynowe. Ich moc waha się od 184 KM do 326 KM. W cennikach pojawi się też pięć silników Diesla (od 150 KM do 313 KM).
Podstawowe wersje - BMW 320i Gran Turismo, 318d Gran Turismo oraz 320d Gran Turismo – oferowane będą z ręczną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach (opcjonalnie 8-stopniowy automat). BMW 330i Gran Turismo, BMW 340i Gran Turismo oraz BMW 325d Gran Turismo oferowane będą w standardzie z automatyczną skrzynią Steptronic.
Wszystkie wersje benzynowe, jak również BMW 320d Gran Turismo i BMW 330d Gran Turismo, będą dostępne będą również w wersje 4x4 xDrive. Topowy diesel - BMW 335d xDrive Gran Turismo – otrzyma napęd na cztery koła w standardzie. W sumie klienci będą teraz mieć do wyboru aż 18 konfiguracji napędu.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2024-08-20