Mercedes - Benz Citan II Tourer 113 131 KM
Mercedes - Benz Citan
Pierwsza generacja Mercedesa Citan pojawiła się 2012 roku. Samochód był klasyczną kopią Renault Kangoo ze zmienioną stylizacją przedniej części nadwozia.
Samochód, podobnie jak Kangoo, oferowany był w trzech wersjach, różniących się rozstawem osi i długością nadwozia. Auto napędzane było francuskimi silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.
W 2013 roku gama została poszerzona o osobową wersję siedmioosobową. Dwa lata później model przeszedł modernizację techniczną, dzięki której silniki wersji osobowych spełniały normę emisji spalin Euro 6 (w dostawczych - za dopłatą). Jednocześnie zwiększono poziom wyposażenia.
Citan pierwszej generacji w testach zderzeniowych Euro NCAP zdobył 4 gwiazdki.
W 2021 roku zaprezentowano drugą generację Mercedesa Citan. Również ten samochód oparto na Renault Kangoo, już kolejnej generacji. Tym razem auto wyraźnie różni się francuskiego pierwowzoru. Inna jest cała przednia część nadwozia (do słupka A), od Mercedesa pochodzi wnętrze czy system infotainment MBUX.
Oprócz wersji dostawczej Citan jest dostępny jako 5-miejscowy kombivan o nazwie Tourer oraz jako klasa T, która jest bardziej luksusową odmianą osobowej wersji Citana.
Silniki nadal są francuskiej produkcji.
Mercedes - Benz Citan II Tourer
Mercedes Citana II generacji debiutował w 2021 roku. Tak jak poprzednio samochód oparty jest na Renault Kangoo, jednak oba modele mają zupełnie różne nadwozia, poczynając już od słupka A. Dopiero linia boczna zdradza bliskie pokrewieństwo obu pojazdów.
Sporo nowości jest również we wnętrzu, które jest typowo "mercedesowskie". Zastosowano m.in. okrągłe nawiewy, kierownicę z touchpadami czy wysoko umieszczony ekran systemu infotainment. Sam system to również pochodzący od Mercedesa MBUX, przy czym jest to wyposażenie opcjonalne.
Początkowo Mercedes zaprezentował Citana o standardowej długości, z rozstawem osi 2716 mm, w 2023 roku dołączyła wersja przedłużona. Pojemność przestrzeni ładunkowej wersji zwykłej to 2,9 m3, co pozwala na załadowanie dwóch europalet. Wersja dostawcza standardowo ma przesuwne drzwi po prawej stronie, dodatkowo można zamówić również przesuwne drzwi po lewej. Otwór ładunkowy ma 61,5 cm.
Mercedes Citan jest oferowany również w wersji osobowej jako 5-miejscowy kombivan o nazwie Tourer, natomiast bardziej luksusowa wersja tego modelu otrzymała nazwę Mercedes klasy T (jest tym dla Citana Tourer, czym klasa V dla Vito).
Mercedes Citan jest dostępny z szeregiem jednostek napędowych. Czterocylindrowy diesel 1.5 oferuje moc 75, 95 lub 116 KM, z kolei również czterocylindrowy silnik 1.33 dostępny jest w wersjach o mocy 102 lub 131 KM. Mocniejsze jednostki można parować z automatycznymi przekładniami.
Citan, podobnie jak Kangoo, dostępny jest również w wersji elektrycznej, jako eCitan.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2024-02-02