Land Rover Discovery V 3.0 TDV6 258 KM
Land Rover Discovery
Land Rover Discovery debiutował w 1989 roku i był pierwszym modelem tego producenta, który miał łączyć wysokie możliwości terenowe z komfortem oferowanym przez klasyczne samochody osobowe.
Pierwsza generacja tego samochodu była produkowana do 1998 roku. Wówczas pojawiła się druga generacja Discovery, która przetrwała w produkcji do 2004 roku. Wtedy debiutował Discovery III generacji, który pozostawał w produkcji do 2009 roku.
Land Rover Discovery V
Piąta generacja terenowej legendy zadebiutowała pod koniec 2016 roku. W stosunku do wszystkich poprzednich kształty karoserii zostały mocno wygładzone. Kanty zastąpiono owalami, zrezygnowano z charakterystycznych „dokładek” poszerzających nadkola. Auto może pochwalić się wykonanym z aluminium nadwoziem. W stosunku do poprzednika zaoszczędzono aż 480 kg! Land Rover Discovery 5 mierzy 4970 mm długości i standardowo wyposażony jest w siedem foteli. Dwa dodatkowe – montowane w bagażniku – mają zaczepy systemu isofix. W kabinie zastosowano bogaty asortyment materiałów najwyższej jakości. Lista opcji obejmuje m.in. luksusową tapicerkę skórzaną marki Windsor i naturalne, dębowe elementy fornirowe. Oferta silników obejmuje cztery jednostki – jedną benzynową i trzy wysokoprężne. Tak samo, jak w poprzednikach, standardowym wyposażeniem jest stały napęd obu osi (z centralnym dyferencjałem). Wszystkie silniki współpracują standardowo z ośmiobiegową przekładnią automatyczną. Najsłabszy motor to czterocylindrowy silnik Diesla o pojemności 2,0 l (184 KM i aż 430 Nm) zapewniający przyspieszenie do 100 km/h w 10,5 s i prędkość maksymalną 189 km/h. Jego mocniejsza odmiana generuje 240 KM i 500 Nm (8,3 s do 100 km/h, Vmax 207 km/h). Najmocniejsza jednostka wysokoprężna to 3,0 l V6 o mocy 258 KM i 600 Nm. Ta zapewnia sprint do 100 km/h w 8,1 s i osiąga prędkość maksymalną 209 km/h. Jedyny silnik benzynowy to V6 o pojemności 3,0 l. Motor dysponuje mocą 340 KM i osiąga 450 Nm. W tej wersji przyspieszenie do 100 km/h trwa 7,1 s. Prędkość maksymalna to 215 km/h. Nowy Discovery nie jest typową bulwarówką. Dzięki regulowanemu zawieszeniu (które automatycznie opuszcza się po otwarciu drzwi dla ułatwienia wsiadania) prześwit wynosi 283 mm. To aż o 43 mm więcej niż w poprzedniku! Maksymalna głębokość brodzenia to rekordowe 900 mm. Standardowym wyposażeniem jest system Land Rover Terrain Response 2, który zapewnia optymalizację szeregu ustawień, od czułości pedału gazu do charakterystyki zmiany biegów. Nowa generacja pozwala na automatyczny wybór optymalnego ustawienia, gdy kierowca nie wie, jakie parametry wybrać. Samochód idealnie sprawdzi się też w roli holownika - maksymalny uciąg najmocniejszego diesla to aż 3500 kg. Klienci mogą zamówić system automatycznego manewrowania przyczepą Advanced Tow Assist. Nawet całkowity nowicjusz może zaparkować z wykorzystaniem tego inteligentnego systemu, który sam zatroszczy się o nieintuicyjne kręcenie kierownicą w przeciwną stronę podczas jazdy do tyłu.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2017-05-16