Opel Corsa F Electric 50 kWh 136 KM
Opel Corsa
Corsa to sztandarowy reprezentant Opla w segmencie aut klasy B. Pierwsza generacja zadebiutowała w 1982 roku, historia modelu sięga więc z górką trzydziestu lat. Corsy cenione są głównie za łatwość prowadzenia, stosunkowo przestronne wnętrze i niewielkie koszty utrzymania. W starszych egzemplarzach wiele problemów przysparza rdza.
Każda kolejna generacja auta mogła się pochwalić większym od poprzednika nadwoziem - w efekcie ostatnie modele z powodzeniem pełnić już mogą rolę głównego środka transportu dla niewielkich rodzin.
Na salonie paryskim jesienią 2014 roku zaprezentowano V generację Corsy. Auto nie jest jednak całkowicie nową konstrukcją, zachowano płytę podłogową, a nawet linię boczną nadwozia. To nieco zaskakując, biorąc pod uwagę, że generacja IV debiutowała w 2006 roku.
Opel Corsa F Electric
Opel Corsa szóstej generacji będzie jest z zupełnie nową gamą trzycylindrowych silników 1.2 o mocy od 75 do 130 KM. Celem ich wprowadzenia jest oczywiście obniżenie emisji spalin oraz ujednolicenie gamy po przejęciu Opla przez grupę PSA (Peugeot-Citroen). Najsłabszy, wolnossący silnik generuje moc 75 KM. Dwa mocniejsze – turbodoładowane, z bezpośrednim wtryskiem paliwa – rozwijają odpowiednio 100 i 130 KM oraz 205 Nm i 230 Nm. Gamę uzupełnia diesel 1.5 o mocy 102 KM. Nowy Opel Corsa jest dostępny z pięciobiegową (z silnikiem 75-konnym) lub sześciobiegową (100 KM) przekładnią manualną, a także w wariancie z ośmiobiegową skrzynią automatyczną (130 KM). Samochód jest oferowany w czterech wersjach wyposażenia. Systemy wspomagające obejmują m.in system ostrzegania przed najechaniem na pojazd poprzedzający, tempomat z ograniczeniem prędkości, asystenta pasa ruchu i rozpoznawanie znaków ograniczenia prędkości. Brakuje za to... klimatyzacji! Wersje powyżej podstawowej to trzy linie wyposażenia. W wersji Edition dodano najpopularniejsze opcje wyposażenia dodatkowego, wyposażenie w Corsie Elegance ma zapewnić jak największy komfort, a Corsa GS Line oferuje dodatkowe elementy akcentujące sportowy charakter samochodu. Takie podejście do wersji wyposażenia, które po raz pierwszy zastosowane w Corsie, wkrótce obejmie również inne modele Opla. W nowej Corsie Opel oferuje technologie i systemy wspomagające, znane głównie z pojazdów wyższych klas. Jednym z nich są adaptacyjne, nieoślepiające matrycowe reflektory IntelliLux LED, które Opel po raz pierwszy oferuje w segmencie małych samochodów. Osiem elementów LED, sterowanych przednią kamerą wysokiej rozdzielczości dostosowuje wiązkę światła do sytuacji w ruchu drogowym i do warunków otoczenia. Inne dostępne systemy wspomagające to m.in. system rozpoznawania znaków drogowych czy radarowy tempomat adaptacyjny oraz sterowany czujnikami system ochrony bocznej. Ten ostatni system ostrzega o zagrożeniu zetknięcia boków samochodu z przeszkodami (np. słupkami, ścianami) podczas manewrów wykonywanych z prędkością poniżej 10 km/h. W ofercie znajduje się również system monitorowania martwego pola oraz różne systemy wspomagające parkowanie — od pilota parkowania aż po panoramiczną kamerę cofania 180°. Corsa po raz pierwszy jest też dostępna z asystentem pasa ruchu. Jeżeli system wykryje niezamierzoną zmianę pasa ruchu, ostrzega on kierowcę migającą kontrolką i wibracjami kierownicy zachęcającymi do korekty toru jazdy. Oferta rozwiązań multimedialnych w nowej Corsie obejmuje m.in. systemy Multimedia i Multimedia Navi z 7–calowym kolorowym ekranem dotykowym oraz flagowy Multimedia Navi Pro z 10‑calowym ekranem dotykowym wysokiej rozdzielczości.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2021-01-23