Jeep Renegade I FL 1.3 GSE T4 Turbo 150 KM
Jeep Renegade debiutował w 2014 roku, jest to pierwszy w historii tej marki model produkowany we Włoszech i pierwszy samochód Fiat Chrysler Automobiles stworzony wspólnie przez zespół designerów oraz inżynierów włoskich i amerykańskich.
Model ten wprowadził amerykańską markę do segmentu małych SUV-ów, a oferowany jest w ponad 100 krajach świata, w tym również w samych Stanach Zjednoczonych.
Od debiutu Jeep Renegade dostępny był w czterech poziomach wyposażenia: Sport, Longitude, Limited i Trailhawk. Klienci mają do wyboru wersje napędzane silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi w konfiguracji napędu zarówno 4x2, jak i 4x4.
Jeep Renegade - jako pierwszy pojazd w swojej klasie - oferowany jest z dziewięciobiegową automatyczną skrzynię biegów.
Jeep Renegade wyposażony jest w dwie nowe konfiguracje napędu na cztery koła:„Jeep Active Drive" i „Jeep Active Drive Low". Systemy te są połączone z system kontroli trakcji Jeep Selec-Terrain z czterema ustawieniami (pięć dla modelu Trailhawk, z dodatkowym trybem Rock (skała) uzupełniającym tryby Auto, Snow, Sand i Mud (śnieg, piasek i błoto), co zapewnia ustawienia do jazdy na drodze lub w terenie.
Niezależne zawieszenie kół zapewnia maksymalne wychylenie przegubu koła do 205 mm oraz prześwit do 210 mm (dla modelu Trailhawk). Jeep Renegade jest również wyposażony w odłączany napęd tylnej osi, co ma obniżyć zużycie paliwa. Przełączanie pomiędzy 4x2 a 4x4 „full time" odbywa się bez ingerencji kierowcy.
Do amatorów jazdy terenowej adresowana jest wersja Renegade Trailhawk o wzbogaconym wyposażeniu seryjnym. W jego skład wchodzi m.in. napęd 4x4 „Jeep Active Drive Low", system kontroli trakcji Jeep Selec-Terrain z trybem pracy Rock, podwyższone o 20 mm do 220 mm zawieszenie, zestaw płyt osłonowych podwozia oraz przednich i tylnych zaczepów holowniczych. Jazdę w warunkach terenowych ułatwiają korzystne kąty charakterystyczne Renegade: najazdu 30,50, rampowy 25,70 i zejścia 34,30.
W 2018 roku pojawiła się wersja o modernizacji. O ile zmiany stylistyczne nie są duże, o tyle bardzo mocno zmieniła się gama jednostek napędowych Renegade'a.
Właśnie w Jeepie Renegade debiutowała całkowicie nowa rodzina doładowanych silników benzynowych. Gamę otwiera trzycylindrowa jednostka 1.0 o mocy 120 KM i momencie 190 Nm. Mocniejsze wersje są napędzane przez czterocylindrowe silniki 1.3 o mocy 150 lub 180 KM (w obu przypadkach moment obrotowy wynosi 270 Nm).
Słabsza wersja będzie montowana w samochodach z napędem na jedną oś i może współpracować ze skrzynią manualną lub automatyczną (obie sześciostopniowe). Z kolei wersja 180-konna dostępna będzie tylko z połączeniu z dziewięciobiegową skrzynią automatyczną i napędem wszystkich kół.
Wszystkie silniki benzynowe są produkowane w Polsce, w zakładzie Fiat Chrysler Automobiles Powertrain w Bielsku-Białej.
Niemal bez zmian pozostała gama jednostek wysokoprężnych. Jedyną nowością w tych silnikach jest zastosowanie katalizatora SCR, który odpowiada za redukcję poziomu tlenków azotu.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2019-01-08